View Single Post
  #3  
Vechi 25.09.2023, 01:06:21
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.137
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Buna seara,

Nu stiu de ce lumea ar zice asa ceva. Site-ul acesta este chiar ortodox, sau e facatura? Sau cineva se foloseste de acest site sa transmita mesaje proaste ca sa puna Biserica Ortodoxa intr-o pozitie proasta?

Aici link: https://ortodoxinfo.ro/2018/12/26/mu...-de-la-satana/
Eu am ascultat muzică clasică, dar mi se pare că are ceva rău sau necurat în ea, fiindcă te poartă pe anumite stări, unele pot fi de melancolie sinucidere - Moonlight sonata.

Despre Niccolo Paganini se spune că a compus sub înrâurire negativă:
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Devil%27s_Violinist

Ceva e nasol în muzica clasică, nu degeaba au atras atenția Teofan Zăvorâtul, Ignatie Briancianinov.

Mă mir că ai dat de acest site, tu erai de obicei cu presa mainstream, Lucian Mandruta, etc


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Eu personal asa vad si aud muzica: ca sa ma unga pe suflet si sa ma apropie de Dumnezeu, eu in cele emotionale, simt ca mi se inmoaie inima de la unele rautati si ma gandesc la lucruri bune, deci la mine exista o conexie pe care o pot face sa ma ajute pentru mantuire prin muzica. Muzica clasica poate fi catalogata si ca muzica de film, muzica moderna clasica a lui Hans Zimmer, Howard Shore, si altii, dar ca si muzica ce se canta la Biserica noastra, bizantina, e tot un fel de clasic dar sunt doar cu vocile. Eu asa vad si muzica din Biserica noastra. Sau melodii care sunt vesele, sa ma faca sa nu mai fiu posomorat, suparat.
Muzica te poartă pe culmile disperării de la agonie la extaz, nu văd multe lucruri duhovnicești în muzica clasică, dar probabil că trebuia o preocupare să-i țină ocupați pe oamenii cu oareșce ureche muzicală.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote