View Single Post
  #15  
Vechi 19.09.2023, 11:15:52
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 769
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
E o intreaga cultura care a luat avant, un nou concept de "dezvoltare personala". In traducere crestina ar putea fi numita vanzare de iluzii (chestiile astea nu sunt gratis...). Cunosc si eu persoane care "practica" genul asta activitati. Cauta sanatate, cariera, viata sociala, implinire materiala etc. In mod normal cand doresti ceva material si te mobilizezi sa ai acel ceva e foarte posibil si logic sa il dobandesti, prin actiune, munca, economie, etc. Insa dupa ce il ai sa crezi ca il ai numai asa ca te-ai gandit la asta mi se pare o tampenie. De chestia asta se folosesc "invatatorii" si au un oarecare succes, reinterpreteaza cu mare "talent" niste banalitati, mai imprumuta din Biblie niste versete care le convin lor, denaturand sensul real, etc. Omului ii place ideea, de a dobandi ceva cat mai facil si astia vin rapid in intampinarea dorintelor si livreaza imediat "know-how-ul". Chestiile astea merg la pachet cu horoscoape, astrograme, meditatii si alte tampenii. In general publicul feminin e amator de senzatiii din astea dar si barbatii vin puternic din urma sa "recupereze".

PS
Mi-am adus aminte de cum descrie Caragiale cu mult umor o chestie din asta, dar nu la bine ci la ganduri de rau (Conu Leonida fata cu Reatiunea):
"Ei! domnule, câte d-astea n-am citit eu, n-am păr în cap! Glumești cu omul! Se-ntâmplă... (cu tonul unei teorii sigure) că fiincă de ce? o să mă-ntrebi... Omul, bunioară, de par egzamplu, dintr-un nu-știu-ce ori ceva, cum e nevricos, de curiozitate, intră la o idee; a intrat la o idee? fandacsia e gata; ei! și după aia din fandacsie cade în ipohondrie. Pe urmă, firește, și nimica mișcă."
Sincer eu nici nu ma bag sa zic daca functioneaza sau nu. N-am incercat, deci n-am de unde sa stiu. Si in plus nu mi se pare imposibil sa functioneaze, de ce n-ar implini Satana dorintele lor pentru a-i departa de Dumnezeu? Exista din pacate un curent tot atat de nociv venit din directia laica numit stiintism (scientism): adica totul poate fi explicat stiintific inclusiv fundamentul existentei. Ei or sa zica despre Gandirea Noua ca e "pseudostiinta" dar despre meditatia budista ca functioneaza, si asa despart ei raul de bine. Dar ei nu tin cont de faptul ca ambele sunt necrestine si deci la fel de periculoase. Cu alte cuvinte, ce mi se pare mai important este daca ceva e rau sau bun nu daca functioneaza sau nu functioneaza, a doua dihotomie devenind uneori o laicizare a moralitatii raspandita de utilitarianismul anglo-american.

Frumos citat din Caragiale!
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 19.09.2023 at 11:46:48.
Reply With Quote