View Single Post
  #4  
Vechi 16.09.2023, 23:37:34
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 323
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Depinde la ce oră era aniversarea, 12 octombrie 2022 a fost într-o zi lucrătoare de miercuri, cine crezi că merge în timpul săptămânii, dimineața la Catedrală ?
Eu văd și în alte orașe e puțină lume oriunde la Catedrala într-o zi lucrătoare dimineața, nu știa nimeni de aniversare în afară de oameni din mitropolie, cine crezi că urmărește când sunt născuți episcopii ?
Oamenii care îi prețuiesc pe alți oameni se mai ocupă de tot felul de lucruri. Spre exemplu, la ediția de 140 de ani de la nașterea lui Enescu, au fost prezentate multe lucrări de-ale lui la Festivalul „Enescu”, mai multe decât de obicei, și asta ca să dau un exemplu. Am auzit că la Arsenie Boca au fost cozi de cinstitori, de pelerini, inclusiv oameni cu tot felul de probleme, și asta în condițiile în care Arsenie Boca e pe lumea aialaltă, nu la viață bună, de lux, cum duce „domnu Streza”.

Încercăm să găsim false argumente, tot felul de contorsionări, când realitatea este destul de clară, oamenii nu îl iubesc pe „domnu Streza”, de-aia nici nu îl caută, și nici nu văd de ce l-ar iubi sau l-ar respecta, mă refer la personajul în sine, nu la abuzurile pe care le face el sistematic de poziția de putere și de harul lui Hristos, pretinzînd că oamenii trebuie să îl „cinstească” doar în virtutea harului lui Hristos pe care „a pus mâna”. Personajul se pare că nici acum nu pricepe că acel har, acea hirotonire, de care eu personal nu îl consider vrednic și am adus argumente în alte dezbateri, cere ca și personalitatea, caracterul, devenirea spirituală și morală să fie cât mai adecvate harului, sfințeniei dumnezeiești. Până la urmă lumea nu îl caută pentru că nu Îl vede pe Dumnezeu, pe Hristos în „domnu Streza”. N-are rost să ne încrîncenăm cu tot felul de false argumente, cu ora, cu ceasul, cu ziua și așa mai departe.

Iar dacă mai pomenim și de teologia crucii, ce să mai vorbim și ce să așteptăm, ce să aștepte diverși oameni de la un astfel de personaj, despre care știm că el înțelege că este cu crucea în sensul că îi „răstignește” pe alții, în timp ce el o duce foarte bine, probabil pentru că așa „i se cuvine lui”, așa „i-a surîs norocul”, ca să vorbesc în termenii stăpînului său Iohannis (că Streza este la nivelul mentalității cam așa în epoca „sclavagistă”, are impresia că unii sînt „sclavii lui”, fără să afirme explicit asta, dar el așa are în mentalitate, că el este „sclavul” altora, „mai mari decât el”, cum și zice de altfel, astfel Biserica ar face cumva parte dintr-o ierarhie așa foarte dură, inflexibilă, necruțătoare de tip „sclavagist”).
Reply With Quote