View Single Post
  #4  
Vechi 16.09.2023, 06:49:39
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.027
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
...

Fac acest post pentru ca deja am intalnit prea multi prieteni care strecoara ganduri dintr-acestea fara sa-si dea seama in credinta lor. Am auzit, de exemplu, ca daca te stresezi pentru lucruri rele, e ca si cand te-ai ruga pentru ele si or sa se intample. Gresit! Inima ta este intr-un stadiu foarte diferit intre rugaciune si stres, si negresit Dumnezeu stie cand te rogi si cand nu. Ceea ce e corect este faptul ca nu trebuie sa te stresezi pentru lucruri rele, dar nu fiindca s-ar "manifesta" ci pentru ca trebuie sa ai incredere puternica in Dumnezeu ca te va proteja de orice rele si va avea grija de tine mereu!
Am 2(doua) versete care pe undeva, indirect sustin practicile de care vorbesti; cand spun indirect ma refer la practicile pe care le-ai incriminat manifestate prin ezoterism, obtinandu-se astfel beneficiile... "vânate", caci ezoterismul asta face: vânează beneficiile credintei.
Acestea sunt (Mt17,21) sau (Mt21,21)-sinonime, pe de-o parte,iar pe de alta (Mc11,24).
Mica diferenta dintre versete si practica e ca in versete se vorbeste despre credinta, iar practicantii(prietenii) de care vorbesti aplica manifestarea, care e "sfanta" in ezoterism. Poate ca ei nu sunt constienti de diferenta, dar practica poate aduce beneficiile scontate.

Intelepciunea populara se oglindeste in proverbele pe care cultura populara le eternizeaza datorita practicii generale care o confirma:
De ce ti-e teama nu scapi!= stresul pentru cele rele.

Intr-adevar, puterea credintei propovaduite de Hristos ne indeamna sa ignoram lucrurile rele si sa gasim bucurosi si cu incredere justificare in Voia lui Dumnezeu, Care imparte fara gres dreptatea Sa.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 16.09.2023 at 18:12:33.
Reply With Quote