View Single Post
  #8  
Vechi 14.09.2023, 04:50:25
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.017
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Da, de acolo a primit-o, dar ziceam ca a primit firea cea cazuta de la Adam. Care fire? Cea cazuta. Ca inainte de cadere firea umana era alta. Tot la fel, dupa Intrupare, firea umana a devenit alta pentru cei ce-l accepta pe Dumnezeu prin Sfantul Botez.
Bine ai zis: firea cea cazuta.
Firea omeneasca este cazatoare de la momentul intrarii sufletului in trup, adica de la bun inceput, deoarece trupul este material chiar daca e tesut biologic evoluat. Cu alte cuvinte, firea naturala a omului este pur si simplu cazatoare, n-are cum sa fie altfel.
N-are Adam nicio ”vina” ca, din populatia de bipezi din jurul lui, el a fost "primul" care a avut revelatie cu Dumnezeu; de-aia e si pomenit in Scriptura ca-n rest el n-a fost primul la nimic.

Sfantul botez (al lui Ioan) nu schimba cu nimic firea, ci doar raspunde cu angajare ferma (dar cazatoare si cat se poate de omeneasca) la angajamentul vesnic mantuitor al lui Dumnezeu.

21. Iar această mântuire prin apă închipuia botezul, care vă mântuiește astăzi și pe voi, nu ca ștergere a necurăției trupului, ci ca deschiderea cugetului bun către Dumnezeu, prin învierea lui Iisus Hristos,(1Ioan3,21)

Firea omeneasca devine capabila de schimbare doar dupa botezul cu Duh Sfant primit prin pilda lui Hristos.

8. Eu v-am botezat pe voi cu apă, El însă vă va boteza cu Duh Sfânt.(Mc1,8)

Acest botez cu Duh Sfant se da pentru a se treace proba jertfei de sange si doar aceasta jertfa dovedeste schimbarea firii prin botezul cu Duh Sfant. Cine nu trece, ocoleste sau evita aceasta proba n-a primit Duh Sfant. Asta face parte mereu din evolutia oricui.

10. Iar Dumnezeul a tot harul, Care v-a chemat la slava Sa cea veșnică, întru Hristos Iisus, El însuși, după ce veți suferi puțină vreme, vă va duce la desăvârșire, vă va întări, vă va împuternici, vă va face neclintiți.(1Petru5,10)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote