View Single Post
  #24  
Vechi 04.07.2023, 22:07:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.099
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Și veniți să vorbiți așa cu nasul pe sus de „Mitropolia (Ardealului) Sibiului”?
Lasă că știu eu mai multe decât îți imaginezi mata despre „Mitropolia (Ardealului) Sibiului” și cu ce se ocupă în realitate unii de pe-acolo.
Păi matale te-ai pus în scaunul de judecător și ți-ai dori caterisiri șamd deci tu te-ai pus într-o poziție pe care oricum nu o ai în răspundere, mi-e indiferent dacă n-ar mai fi preot pr Necula, dar cred că s-ar face anumite nedreptăți împotriva lui.
Eu cred că dintr-o conferință a lui Popa Costi tot găsesc ceva interesant măcar 10 minute.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Aceasta este însă o speță mult mai puțin gravă decât cea sesizată de mine la dezbaterea despre dezastrul fără precedent din eparhia Sibiului, speță în care din punctul meu de vedere Streza este caz clar de caterisit. Iar sinodul care nu-l caterisește pe acest personaj sinistru devine complice în parte cu faptele și omiterile acestui personaj și se face și el vinovat în această speță.
Tu încerci să faci un transfer de vinovăție pt situația politică și școlară din Sibiu pe mitropolia Ardealului.
De unde știu că unele școli nu le-a găsit ÎPS Streza acolo dinainte să fie hirotonit ?
FDGR era votat dinainte de pr Streza,

Știi de când e hirotonit mitropolit Streza la Mitropolia Ardealului cum îți place ție să te tutui cu el de parcă ați făcut armata împreuna, 3 Noiembrie 2005.
Știi de când e primar țănțălăul la Sibiu, 18 iunie 2000, în 2004 câștiga al doilea mandat, deci Streza ca să te citez, l-a găsit pe Iohaos la al doilea mandat în Sibiu, nu l-a uns el primar.

Iar la prezidențiale în 2014 l-au votat peste 10 milioane de oameni, să spui că Streza sau popa Costi influențează peste 10 milioane de oameni și datorită lor e președinte, sau că în 2019 când a luat până-n 10 mil de voturi e tot vina lor mi se pare că le dai prea multe merite.

Deci pt Referendumul pt familie care era o problemă de principiu, nu votai o persoană care să polarizeze - e vina lui Streza și popa Costi că nu s-a strâns pragul, pt alegerea lui Iohannis de milioane bune de români peste pragul la referendum, e de vină popa Costi cu Îps Laurențiu.

Turnul Sfatului e publicație unde scriu atei spunea deschis tipul cu chelie că el e ateu, e normal să fie pe poziții de tip ziarul adevărul acu niște ani care aveau ordin și target să facă normă de știri negative cu preoți și B.O.R.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 04.07.2023 at 22:12:24.
Reply With Quote