View Single Post
  #18  
Vechi 28.06.2023, 08:01:42
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 302
Implicit „sărăcanul” de popă Necula

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Cât privește banii, este clar că acel așa-zis „masterclass” despre care s-a vorbit în ultimele zile este clar făcut pentru bani, cumva Necula a considerat probabil că știe el o metodă pentru o redistribuire a veniturilor, prin intermediul pieței, a talciocului pretins de „înaltă duhovnicie”, iar avînd în vedere numărul care figura de înscriși și „căciulile” de bani pe care le pretindea Necula pentru a „beneficia” de așa-zisul lui „masterclass”, mie mi se pare că e posibil ca Necula să fi încasat niște bănișori frumoși, este posibil ca valoarea brută, neimpozitată, să fi fost chiar peste 2 miliarde de lei vechi.
(...)
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Să vedem câți au dat bani, cred că lumea găsește conferințele lui de pe net sau vine personal gratuit când e prin țară.
(...)
În cazul veniturilor obținute din acel așa-zis „masterclass” cred că e nevoie de o rectificare în urma informațiilor apărute recent într-o anchetă publicată pe internet. (Eu ajunsesem la suma respectivă avînd în vedere că văzusem într-un articol de pe Active News că la un moment dat avea în jur de 850 de înscriși pentru acel „masterclass”, or dacă adăugăm sumele menționate în comunicatul de la patriarhie pentru fiecare înscris, printr-un calcul simplu se putea ajunge la un minim al acelei sume menționate de mine ca valoare brută.)

S-ar părea, conform anchetei menționate, că sumele încasate pentru acel masterclass ar fi fost mult mai mici decât am calculat eu. Nu știu care este situația reală sau care va fi, dacă va mai încasa, dacă oamenii aceia înscriși au plătit sau nu, oricum pomenind de acea anchetă jurnalistică referitoare la bănetul greu pe care îl face popa Necula în general, dau link spre acel articol, că poate lumea vede mai bine cu ce „sărăcan” de popă are de-a face:

https://ziaristii.com/bogatii-care-c...ababul-sutana/
Reply With Quote