View Single Post
  #10  
Vechi 15.05.2023, 16:16:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.152
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Pe lângă argumentele pe care deja le-am adus, ești infirmat inclusiv din punct de vedere logic sociologic. Pentru că mulțimile sînt conduse de elite, nu se autoorganizează în orice problemă așa de la sine și de la sine înțeles;
Domnule au fost 2 patrioți în Sibiu, Tomozei și Albin care s-au luptat cu Iohannis, de ce nu i-a susținut publicul financiar când li s-a retras publicitatea și au făcut foamea ?
Pt că sibienii care votează, majoritatea dintre ei, se urăsc ca români și preferă conducere hegemonă.

Tu nu trebuie să te superi că nu m-am referit la tine personal, ci la sibienii care au creat prin susținerea lor, monstrul Iohannis ce a ajuns să prostească milioane de oameni la prezidențiale.

Nici după ce au făcut prostia cu Iohannis nu și-au revenit și au votat Astrid Fodor, tot Streza e de vină ?

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
de aia e nevoie de informație, de cunoaștere, de educație, de școală, de presă, de cultură, de biserică și așa mai departe. Deci de elite. Deci dacă acei români ortodocși au ajuns să aibă „suflete de slugă”, este pentru că atât factorii politici, dar și cei bisericești au „suflete de slugă”.
Păi presă independentă fără susținere nu există, supraviețuiește Radu Moraru, sau activenews, sau r3media pt că sunt patrioți care donează.
Din fericire nu gândește toată țara ca la Sibiu, sau ca votanții progresiști că am fi vai de noi, dictatură ca în Canada și Australia, dar nivelul de trai nu ar crește.

Doi la mână sibienii sunt oameni educați, Sibiul e oraș universitar, elita din anii 40 din Cluj s-a mutat la Sibiu să scape de prigoana lui Miklos Horty care a ocupat militar Clujul după dictatul de la Viena.
De atunci e concurența Cluj-Sibiu, vezi că știu.

Nu poți într-un oraș universitar să vii cu argumentul că nu știu oamenii, că nu au carte, când minim 60% au studii superioare, e vorba de a fi autodidact.
O cotă bună dintre cetățenii orașelor care au ajuns la o brumă de prosperitate sunt snobi, nu spun că toți sunt așa, dar o cotă bună cât să se nască mișcări de tip FDGR la Sibiu, Fritz la Timișoara, Armand la S1. Coleban la Brașov .

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Poate că te deranjează această concluzie foarte logică, dar asta e concluzia la care se ajunge inclusiv cu privire la cei care ar trebui să își facă și să își fi făcut în mod corespunzător îndatoririle care le revin (că altfel trăiesc bine de tot, nu ca majoritatea care se chinuie de la o zi sau de la o săptămână la alta) la nivel bisericesc, adică vorbim în speță despre preoțime și elemente de administrație ale lui IPS Streza. (Chiar nu înțeleg de ce ești așa de deranjat că i se pomenește numele într-un astfel de context. În definitiv, și-a făcut-o cu mâinile lui, cum s-ar zice.)
Pe mine nu mă deranjează și eu am făcut greșeli la vot dar o singură dată în viață am votat Iohannis în 2014 pt că Ponta părea un om parșiv și despre Klaus nu știam nimic, nu credeam atunci că e samsar de case și că a umblat cu adopții, am auzit abia după vot de Tomozei.
Eu nu sunt sibian, dar citesc mult despre fiecare reședință de județ importantă a României, nu știam chiar dedesubturile presei locale.

Dar zi-ne tu ce ar putea face ierarhul ți-am dat exemplu la Tomis, când s-au rugat preoții doar pt conducătorii ortodocși într-o bisericuță dintr-un cartier constănțean imediat a aflat toată presa națională că e exclus Iohannis din rugăciune.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.05.2023 at 16:24:44.
Reply With Quote