View Single Post
  #21  
Vechi 27.03.2023, 03:38:38
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.019
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere Crezul a fost o sinteza dogmatica care, într-un anumit context, a dorit sa incapsuleze esenČ›ă credinČ›ei creČ™tine. Cu ajunsuri sau neajunsuri (de ex l-a făcut pe Pilat celebru pt posteritate din dorinČ›a de a ancora istoric evenimentele Č™i a le da un caracter realist) el s-a transformat dintr-un principiu viu într-o declaraČ›ie dogmatica intangibila. Si asta are explicaČ›ii istorice. Nu cred ca va fi modificat chiar dacă ai avea dreptate.

Ca să obČ›ii asa ceva ar trebui sa faci o uriaČ™ă analiza teologica, istorica, lexicala, etc pe care toată lumea (fie ea Č™i ortodoxa) sa o aprobe împotriva oricăror opinii contrare trecute. Adică practic ai scrie istorie. Personal nu cred ca ai nici cea mai vaga Č™ansă, indiferent cât de justa este observaČ›ia ta. ÎČ›i trebuie o susČ›inere unica în istoria Bisericii pt a schimba asa ceva.

Daca reuČ™eČ™ti voi fi primul care te va ruga sa ii dai un nou model de Crez cu o mica dedicatie:) Însă realist vb cred ca ai mai multe Č™anse sa îl spui tu modificat în intimitatea credinČ›ei tale decât sa fie oficial modificat.
Exact asa il spun si nu cer aprobare pentru asta, dar modificare n-as propune decat sa se inlocuieasca "s-a nascut" cu "e nascut"; in al doilea rand, nu s-ar cuveni sa pretind a instala eu un model personalizat de mine.
In rest sunt de acord cu tine.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote