View Single Post
  #8  
Vechi 20.12.2022, 08:17:33
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.027
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Vreun să pun aceasta întrebare pentru a face o diferență între spiritualitate și ideea de putere absolută a divinității.

Este o întrebare ce îmi sta de mult pe vârful limbii din momentul în care am citit răzleț, recunosc din maculatura ortodoxă cât și opinii ortodoxe pe acest site. Și acum evident urmează întrebarea:)

Ce aspecte de ordin supranatural trebuie să îndeplinească Hristos omul la a doua sa venire pentru ca biserica ortodoxă sa-L recunoască ca fiind cu adevărat Dumnezeu și în principiu adevăratul Hristos?
Puterea absoluta a divinitatii si in acelasi timp supranaturala este Iubirea, pentru ca in mod natural nimeni si nimic din intregul univers (material) nu face "absolut nimic" pentru altul.

Intrebarea ta e cam neatent pusa deoarece pui accent pe Hristos omul care sa fie recunoscut ca fiind cu adevarat Dumnezeu, dar nu-i niciun bai, la fel de neatenti sunt si Ierarhii bisericii, sub "supravegherea" carora se nasc atatea "anomalii oficiale" de credinta curata.

De pilda, Adam si Eva au fost "creati" in Rai, unde nu exista deosebiri de barbat si femeie si pentru ca "nu au ascultat" acolo, au fost "cazuti"pe Pamant; sau "fantezia" ca Iisus a fost nascut de Fecioara Maria fara ca ea sa-si vatame "cheile" fecioriei, adica "fecioria si nasterea in chipminunat le-a unit"(!!!), sau "intru amandoua fara de prihana te-ai pastrat", ca si cum Fecioara Maria ar fi un "portal" inter-dimensional.
Iisus a fost 9 luni in stadiu intrauterin si S-a nascut ca orice om,cu sangerare, cu tipete de nou-nascut, cu cordon omilical taiat si legat, samd.
Oare Iisus cu corp fizic S-a nascut virtual?

Sfanta Maria este totusi Pururea Fecioara (cu toate ca L-a nascut pe Iisus pe cale vaginala) pentru ca niciodata nu a cautat si cunoscut niciun barbat, asa ca ea are inima si trupul curate.

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Din ce am lecturat eu din câteva cărți ortodoxe, pot formula cel puțin trei cerințe pe care ortodoxia le caută atunci când un om se autoproclama Hristos pentru a fi acceptat ca Dumnezeu și Om adevărat.
N-ai inteles ce-ai citit, mai citeste o data (Lc17,20-37), insa fii atent la ce inveti tu de la Hristos, nu cauta dupa ce minuni fizice face el, caci astfel tu creezi conditiile subiective sa fi inselat de diferiti ”hristosi mincinosi”.

20. Și fiind întrebat de farisei când va veni împărăția lui Dumnezeu, le-a răspuns și a zis: Împărăția lui Dumnezeu nu va veni în chip văzut.
30. La fel va fi în ziua în care se va arăta Fiul Omului.(Lc17,20.30)



Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Prima ar fi puterea de a zbura, sau cel puțin a levita pe principiul asa cum s-a ridicat la cer asa trebuie sa și vină.

A doua ar fi abilitatea de a controla vremea, fiind așteptat de către adunarea credincioșilor ortodocși ca în jurul sau să fie tunete și fulgere.

A treia fiind respiratie otrăvitoare sau distrugătoare, conform apocalipsei Hristos îl nimicește pe antihrist prin suflarea gurii sale.

As mai adăuga eu o a patra cerință care cred eu ca ar fi mai mult decât pe placul bisericii ortodoxe, atotputernicia, adică toate legile fizicii să i se supună, cu alte cuvinte să poată sa facă orice dorește mușchiul Său dumnezeiesc.

Așteptat răspunsurile dvs, în special dacă mai este ceva de completat sau chiar eronat.
Nu prea-mi vine a crede ca va veni precum ni s-ar parea noua ca a plecat; pai cum sa vina El asa cum ne-ar fi dat de inteles ca vin mincinosii?

Mersul pe mare nu a fost (dpmdv) ca un mers pe apa, ci a fost o invatatura pe care le-a spus-o ca sa-i invete sa se delimiteze de toate legaturile lumesti care-i inlantuiesc si-i domina si care nu-i lasa sa se dedice transcendentei, care este supranaturala.

Controlatul vremii, tunetele si fulgerele sunt false minuni (dpmdv); ce folos ar avea sa manevreze tunete si fulgere? Ca sa ce? Omul a ajuns deja sa le controleze, asa ca este deja la indemana omului sa faca o mega prezentare celesta foarte convingtoare ca sa insele (daca se poate) si pe cei alesi. Cel care se lasa convins de fulgere nu e ortodox.

Respiratia lui Iisus nu ucide, dar pentru duhurile(spiritele) inferioare este intr-adevar otravitoare si distrugatoare datorita diferentei mari de frecventa. Pe de alta parte, respiratia lui Iisus poate fi si cuvantul arzator pe care Iisus il rosteste deoarece Cuvantul Lui este plin de Duh Sfant si are putere sa miste inimi.

A patra aventuala minune nu poate intra in discutie daca scopul utilizarii atotputerniciei nu este divin, adica iubitor, iar daca scopul este intr-adevar iubitor si caritabil, atunci manevrarea fenomenelor fizice va fi observata doar de cei ff credinciosi. Insusi Ioan Botezatorul, proorocul, Inaintemergatorul lui Hristos, nici el nu stia(desi I-a vazut Slava) si a trimis la Iisus ucenici de-ai lui ca sa-L intrebe:
3. Tu ești Cel ce vine, sau să așteptăm pe altul?(Mt11,3)
Iar Iisus nu i-a "vrajit" cu fulgere si tunete,
22. Și răspunzând, le-a zis: Mergeți și spuneți lui Ioan cele ce ați văzut și cele ce ați auzit: Orbii văd, șchiopii umblă, leproșii se curățesc, surzii aud, morții înviază și săracilor li se binevestește.(Lc7,22)

Daca te preocupi sa vezi minuni, vei cauta sa observi ca minune ceea ce nu este minune, dar pe care o vei categorisi ca minune pentru ca asta vrei sa vezi.

6. Iar Domnul a zis: De ați avea credință cât un grăunte de muștar, ați zice acestui sicomor: Dezrădăcinează-te și te sădește în mare, și vă va asculta.(Lc17,6)

Asta a spus-o ucenicilor, dar ca sa-i convinga n-a facut-o in fata lor, El, Care are credinta mai multa decat toti la un loc. De ce? Pentru ca nu are valabilitate ce le spune El daca ei nu cred, iar daca vad, atunci nu cred, ci stiu ca El are credinta, iar ei nu.
E important pentru tine ce crezi tu, iar pentru mine ce cred eu, dar, mai ales, la ce ne foloseste.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 20.12.2022 at 08:29:19.
Reply With Quote