View Single Post
  #2  
Vechi 15.12.2022, 15:33:18
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Vreun să pun aceasta întrebare pentru a face o diferență între spiritualitate și ideea de putere absolută a divinității. Este o întrebare ce îmi sta de mult pe vârful limbii din momentul în care am citit răzleț, recunosc din maculatura ortodoxă cât și opinii ortodoxe pe acest site. Și acum evident urmează întrebarea:)

Ce aspecte de ordin supranatural trebuie să îndeplinească Hristos omul la a doua sa venire pentru ca biserica ortodoxă sa-L recunoască ca fiind cu adevărat Dumnezeu și în principiu adevăratul Hristos?

Din ce am lecturat eu din câteva cărți ortodoxe, pot formula cel puțin trei cerințe pe care ortodoxia le caută atunci când un om se autoproclama Hristos pentru a fi acceptat ca Dumnezeu și Om adevărat.

Prima ar fi puterea de a zbura, sau cel puțin a levita pe principiul asa cum s-a ridicat la cer asa trebuie sa și vină.

A doua ar fi abilitatea de a controla vremea, fiind așteptat de către adunarea credincioșilor ortodocși ca în jurul sau să fie tunete și fulgere.

A treia fiind respiratie otrăvitoare sau distrugătoare, conform apocalipsei Hristos îl nimicește pe antihrist prin suflarea gurii sale.

As mai adăuga eu o a patra cerință care cred eu ca ar fi mai mult decât pe placul bisericii ortodoxe, atotputernicia, adică toate legile fizicii să i se supună, cu alte cuvinte să poată sa facă orice dorește mușchiul Său dumnezeiesc.

Așteptat răspunsurile dvs, în special dacă mai este ceva de completat sau chiar eronat.
Si mai mult decat toate, se cauta daca inca mai asculta de Tatal facand voia Sa cu inima blanda si smerita si daca isi pleaca urechea sa faca mila Mamei Sale si daca lucreaza Pocainta, Pregatirea, Mantuirea, Cuvantul si Judecata impreuna cu Duhul Sfant, cu sfintii, cu dreptii si cu poporul sau mititel si putin.

Dar celor care se indoiesc si cer semne si minuni ca sa creada nu li se va da alt semn decat semnul lui Iona proorocul, asa ca vor ispiti si vor cere degeaba alte semne si minuni si tot felul de dovezi.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 15.12.2022 at 15:35:21.
Reply With Quote