View Single Post
  #2  
Vechi 12.12.2022, 11:29:36
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ManuelaDumitru Vezi mesajul
Sunt disperata pentru ca sotul meu, crestin ortodox practicant, este muuult mai atasat de parintii lui decat de mine, sotia lui. Parintele Duhovnic spune ca divortul nu este o solutie iar eu simt ca imi pierd mintile...ce e de facuT?
Nu stiu daca intelegeti ce inseamna casatorie. Pai sotul si sotia desi au o casa de piatra proprie, ei nu se rup de parinti ci practic cei 7 parinti (socrul mare cu sotia, socrul mic cu sotia si nasii duhovnicesti si cu preotul care-i si intrece) devin parintii celor doi tineri casatoriti. In mod normal toata familia largita asculta de socrul mare daca acesta asculta de nasul duhovnicesc pentru ca el impreuna cu preotul la care noua familie merge la biserica, raspund in fata lui Dumnezeu de marsul spre cer si de mantuirea celor doi miri. Daca noul cap de familie nu are cap si el pe Hristos atunci despre ce familie vorbim? Familie lumeasca din aia care nu asculta de nimeni?

Divortul este ingaduit numai pentru pricina de desfranare, adica sotul este malahist, vrea malahie, sa foloseasca femeia ca jucarie sexuala, sex protejat, anticonceptionale, sau daca are in paralel alte iubite sexuale fizice sau cibernetice, actrite din filme, actrite sau roboate din jocuri video sau se iubeste pe sine insusi cu prea multa patima sexopata... deci daca partenerul constata asa ceva si vrea schimbarea in bine si celalat nu vrea atunci are drept divin de a cere ruperea casatoriei adica divortul pentru ca o astfel de casatorie duce in iad si oricine are dreptul la mantuire si fericire vesnica.

Dar in ceruri sfintii fericiti vor fi feciorelnici deci vor duce o viata asemenea ingerilor necorupti, necazuti care asculta si fac voia lui Dumnezeu.

Deci daca familia sotului sau sotul are inclinatie spre desfranare idoleasca sau labordelatoare, spre pofte perverse si spre distrugere si pacatuire exagerata, perversa, abea atunci te poti gandi la divort.

In rest, ai datoria duhovniceasca de a asculta de capul tau=sotul tau asa cum el asculta de Hristos (nasul de cununie, preotul la care activeaza, tatal sau chiar de sfinti si de Dumnezeu daca are cu El si cu ei o relatie mai apropiata)

Ai inteles, nu draga mea ci draga Domnului Iisus Hristos?
(Tu poate ai vrea sa te asculte mai mult pe tine si daca ar face asa ai zice tu in sinea ta ca abea atunci te iubeste mai mult pe tine decat pe ei?)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 12.12.2022 at 11:35:39.
Reply With Quote