Subiect: Ma simt pierduta
View Single Post
  #9  
Vechi 09.11.2022, 06:37:38
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.027
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoleta1989 Vezi mesajul
Buna seara,
Am aproape 33 de ani si inca nu m-am casatorit si nici nu am copii.
..................
Nu prea am avut o viata frumoasa, si in ultimul timp ma gandesc din ce in ce mai mult la care ar fi scopul meu in viata?
.....................
Am incercat sa am aproprii de Dumnezeu prin rugaciuni, dar simt ca nu sunt demna de el. Ma puteti ajuta cu vreun sfat?
Bine ai venit, nicoleta1989!
Te rog sa ma ierti ca am redus mesajul tau la raspunsul cuprins chiar in mesajul tau, dar te mai rog sa nu respingi aceasta sugestie (de sfat) pe care ti-o propui chiar tu fara sa vrei si fara sa stii.

Mie mi se pare (si poate gresesc, deci iarta-ma!) ca ai intrat aici prima data tot asa ca intr-o biserica, adica nu din obisnuinta(banuiesc), ci dintr-o durere trecuta de limita, recunoscand ca desi te-ai rugat lui Dumnezeu, poate nici El nu te considera demna de El daca chiar si tu spui asta.
Nu cred ca asta e o mare problema, ci mai important este ce vrei tu sa reusesti referitor la aceasta problema; aici sunt toate durerile tale pentru ca nu ti-ai propus nimic in acest sens.
Crede-ma ca incercand da fii placuta lui Dumnezeu se rezolva toate celelalte greutati din viata ta pentru ca:

33. Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă.(Mt6,33)

Asadar incearca, adica propune-ti sa intri prin gandurile, vorbele si faptele tale in voia lui Dumnezeu si toata viata ta se va schimba. Nu cauta sa te schimbi tu, ci cauta sa intri in Voia Lui si prin aceasta cautare viata ta se va schimba neaparat, la fel si aprecierea ta despre tine.

Incearca, te rog, sa te culci trei seri la rand si sa adormi gandindu-te care ar fi Voia Lui privind obiectivele programate pentru ziua ta de maine. Daca faci asta de trei ori la rand cu seriozitate, vei observa ca vei vrea sa continui fara sa stabilesti o limita de timp, iar cand vei constata ca te rogi pentru binecuvantarea tatalui tau, atunci vei afla ca ai reusit sa faci Voia Lui, iar El, Dumnezeu, se va bucura mai mult ca tine.
Bucura-te de bucuria ta facand Voia Lui!




P.S.Observ ca nu nu ai mai revenit pe forum; poate ca ti-e greu sa te destainui in public asa cum ai facut-o prima data si te inteleg. Daca te ajuta poti sa-mi raspunzi in MP. Doamne ajuta!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote