View Single Post
  #12  
Vechi 31.03.2008, 21:44:36
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

ideea este ca nu toti suntem capabili sa deosebim minciuna de adevar.in schimb,pentru ca natural avem in firea noastra ideea de moral si imoral,bine si rau,ne putem da seama,in mare, ce e pacat si virtute.dar despre niste teorii care tin de natura Mantuitorului(dumnezeiasca,omeneasca sau ambele) nu cred ca suntem in masura sa stabilim care este adevarat sau nu.de aceea,urmam invataturile Sfintilor Parinti ortodoxi.catolicii fac acelasi lucru.oare Dumnezeu ne va intreba la judecata de aceste principii,care practic,sunt niste teorii sau de ce fapte am facut pe pamant si ce sentimene am avut?cred ca sunteti de acord ca,ortodox sau catolic fiind,poti avea aceeasi credinta si aceeasi dragoste,nu tine cont de principiile stabilite ale ortodoxismului si catolicismului.
parerea mea personala este ca Dumnezeu ar fi nedrept daca non-ortodoxii ar ajunge in iad,chiar daca si-au dedicat toata viata Lui si a binefacerilor.de fapt,nici nu cred acest lucru.oricare din noi se putea naste catolic si,cu siguranta ar fi urmat invataturile Parintilor catolici si nu pe ale unora despre care nu au habar.
Reply With Quote