View Single Post
  #15  
Vechi 01.05.2022, 14:16:33
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.152
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Da ma linistesc, nu e problema . Mersi.
Am vorbit despre ceva personal de care nu pot sa dau detalii aici, insa am ramas remarcat ca stia multe lucruri despre trecutul meu si nume de oameni, prieteni sau rude de care nu mai eu ii stiam si am ramas masca/mut....fara cuvinte. Nu imi venea sa cred de unde stie atatea lucruri si nume, la fel si numele unor rude decedate din familia mea...
Unele nume și întâmplări le putea știi de la apropiați de-ai tăi sau rude, așa cum zici că a zis mai departe la alții.

Darul acesta de a știi pentru îndreptarea cuiva, (nu spre laudă de sine), e rar, eu ultimul despre care am auzit că l-ar avea și e în viață e părintele Iulian de la mănăstirea Prodromu de pe Athos care și acela nu mai poate primi vizitatori la spovedit.

Și părintele Iulian strecura prin niște alegorii sau discuții simple anumite lucruri, cel puțin așa am citit că i-a spus unui scriitor, deci nu spunea todeauna direct, ci trebuia să fii atent la ce zice și cu ce legătură zice.

Am mai auzit că zicea Danion Vasile despre Teofil Brașoveanu de la peștera Ialomicioarei care a trecut la Domnul de multișor că avea anumite momente în care vedea ce fac ucenicii la sute de kilometri distanță și-i suna când aveau ispite.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
si in plus mi-a prezis anumite chestii care o sa mi se intample pe viitor, dar nu s-au intamplat niciodata. Pretindea ca stie data exacta a mortii mele si alte balarii, cand o intrebam curios zicea "nuuuuu, nu pot sa zic..." si alte vrajeli.
E clar că viitorul depinde în mare măsură de noi, fiecare decizie și acțiune atrage altă consecință, asta e într-un fel bine că mai avem un răgaz cât de mic de timp să schimbăm în bine câte ceva.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Or face ...stiu ca din familie daca mai tineti minte pe un alt topic la cineva tot aici, am scris de o matusa de a mea care mergea ...
Nu mi-am mai amintit, spunea părintele Argatu în detaliu despre tot subiectul acela, dar eu evit pt că mi se pare negativ.

Mai productiv ar fi să facem o listă de duhovnici cu experiență și discernământ (care nu deschid cartea sau fac lucruri necanonice din toată țara și chiar din Grecia, Muntele Athos), etc unde se poate merge pentru sfat, cu pregătire și post înainte și rugăciune pt ca Dumnezeu să le pună în cuget cele spre mântuire.

Exclus și duhovnicii care sunt prea faimoși pe youtube, facebook și tv, și care-ți pot vorbi de sus sau n-au timp că dau un interviu, la pomul lăudat...
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 01.05.2022 at 14:20:38.
Reply With Quote