Citat:
În prealabil postat de catalin2
Acolo spune ca vorbeste doar cu Dumnezeu pentru ca nimeni nu intelege acea limba straina, adica vorbeste singur. De aceea scrie ca cel ce vorbeste intr-o limba straina nu vorbeste oamenilor, pentru ca nimeni nu intelege acea limba (daca nu e traducator). De aceea spune asa. Dar vorbirea in limbi era o harisma (nu ma refer la ce fac penticostalii, aceea nu e vorbire in limbi si nu exista harisme la eretici), deci o minune, o lucrare a harului.
|
27. Dacă grăiește cineva într-o limbă străină, să fie câte doi, sau cel mult trei și pe rând să grăiască și unul să tălmăcească.
28. Iar dacă nu e tălmăcitor, să tacă în biserică și să-și grăiască numai lui și lui Dumnezeu.
deci e ceva personal, mai sus spune clar ca acela se zideste singur. nu inteleg de ce e greu de acceptat ca asta inseamna rugaciune solitara, nu in biserica, unde nimeni nu l-ar intelege si l-ar considera si nebun pe deasupra. singura explicatie ar fi ca nu vreti sa acceptati ca acest miracol ar fi cu putinta in cazul unui penticostal. inteleg sa nu accept eu, care nu cred ca e posibil asa ceva indiferent de cult, dar voi credeti in asta.