Subiect: Versetul de azi
View Single Post
  #1975  
Vechi 27.10.2017, 23:14:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Toate Mi-au fost date de către Tatăl Meu și nimeni nu cunoaște pe Fiul, decât numai Tatăl, nici pe Tatăl nu-L cunoaște nimeni, decât numai Fiul și cel căruia va voi Fiul să-i descopere. Veniți la Mine toți cei osteniți și împovărați și Eu vă voi odihni pe voi. Luați jugul Meu asupra voastră și învățați-vă de la Mine, că sunt blând și smerit cu inima și veți găsi odihnă sufletelor voastre. Căci jugul Meu e bun și povara Mea este ușoară. Matei 11, 27-30

Sf Ioan Chrysostom: Spunand ca El singur il cunoaste pe Tatal, El ne spune, indirect, ca ii este consubstantial. Cu alte cuvinte: "De ce este de mirare ca Eu sunt stapanul tuturor lucrurilor, din moment ce am in Mine ceva inca mai maret: Il cunosc pe Tatal si sunt cu El una si aceeasi substanta".
Sf Hilarie: El ne invata ca identitatea de natura, a unuia si a celuilalt, este ascunsa in aceasta cunoastere a unuia fata de celalalt, astfel incat cel care Il cunoaste pe Fiul il va cunoaste pe Tatal in Fiul.
Sf Ioan Chrisostom: Aceste cuvinte: "Nimeni nu il cunoaste pe Tatal decat numai Fiul" nu inseamna ca toti Il ignora pe Tatal, ci ca nimeni nu Il cunoaste in acelasi fel in care Il cunoaste El, lucru care se poate spune in mod egal despre Fiul. Deci, aici nu este vorba de un Dumnezeu necunoscut, dupa cum pretinde Marcion.
Sf Augustin: Fiindca natura divina este inseparabila, e de ajuns uneori sa numim Tatal singur, sau pe Fiul singur, fara ca prin aceasta sa separam Spiritul de unul ori de altul, Spirit care cu drept cuvant este numit Spiritul Adevarului (Ioan 14:17 , 15:26, 16:13)
Sf Augustin: Pronuntand aceste cuvinte "Nimeni nu Il cunoaste pe Fiul decat numai Tatal", El nu spune [mai departe] "si cel caruia va voi Tatal sa descopere". Ci, dupa ce spune "Nimeni nu Il cunoaste pe Tatal decat numai Fiul", El adauga "si cel caruia Fiul va voi sa descopere". Deci, nu trebuie sa intelegem ca Fiul nu poate fi cunoscut decat numai prin Tatal. In ceea ce Il priveste pe Tatal, El poate fi cunoscut nu doar prin Fiul, ci si prin cei carora Fiul le va fi revelat. Daca a ales acest fel [asimetric, N.M] de exprimare, este pentru a ne face sa intelegem ca Tatal si Fiul sunt cunoscuti prin revelatia Fiului, fiindca El Insusi este lumina inteligentei noastre. Cuvintele care urmeaza "si celui caruia va voi Fiul sa reveleze" trebuie intelese nu doar cu privire la Tatal, dar inca si la Fiul, fiindca ele se raporteaza le tot ceea ce le precede. Prin Cuvant se face Tatal cunoscut, dar Cuvantul nu descopera numai ceea ce este insarcinat sa descopere, ci Se descopera si El Insusi.
Sf Ioan Chrysostom: Daca Il face cunoscut pe Tatal, se face cunoscut in acelasi timp pe El Insusi, dar trece sub tacere acest adevar suficient de evident si insista numai pe prima parte asupra careia s-ar fi putut sa existe inca dubii. El ne arata ca exista un asemenea acord intre El si Tatal incat nu este cu putinta sa se ajunga la Tatal decat numai prin Fiul, deoarece lucrul care ii scandaliza mai ales pe evrei era acela ca le parea a fi in opozitie cu Dumnezeu, astfel incat insista sa demonteze aceasta eroare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote