Citat:
În prealabil postat de simpllu
Da, omul așa se bucură, trăiește momentul, saltă de bucurie. O fi o "tradiție" pe la ei. Sunt convins că înregistrările respective sunt o excepție.
Da, știu, noi suntem buricul pământului, aia perfecți. Rușii sunt trăitori ai credinței, grecii conservatori. Despre noi mă abțin să spun ceva. Bineînțeles, sunt și la noi oameni și locuri care se ridică la înalțime, dar nu neapărat cele cu renume. :)
|
M-ai inteles gresit. NU sint vreun filetist, categoric nu. :) Si NU vad Ro ca fiind buricul a orice, dimpotriva, sintem un popor cu grave si mari pacate, care ar trebui sa se trezeasca odata, indiferent daca trezirea e motivata de perspectiva extinctiei colective sau de cea a damnarii individuale. Insa "traditiile" locale pot "sminti". Face parte din simtul mistic al omului, si marturie la aceasta sta faptul ca chiar si unii atei/agnostici gindesc la fel, de a vedea ritualul religios ca fiind ceva, de obicei, solemn, extrem de serios. De aia asa-zisele liturghii cu balonase, clovni si muzica moderna au si ele o contributie la golirea bisericilor din Apus, in timp ce aici pietismul, antiecumenismul, filetismul si superstitiile au aceeasi consecinta. Nu te duci la biserica ca sa rizi si sa alergi, daca esti adult si responsabil. Cadelnita nu e obiect de joaca.