Totodată, președintele PSD Cluj, deputatul Horia Nasra, a declarat că social-democrații se pronunță pentru un cadru democratic de rezolvare a problemelor, el evitând să spună dacă PSD ar trebui să organizeze sau nu un protest la care să participe susținătorii Guvernului.
Horia Nasra a declarat, luni, corespondentului MEDIAFAX, că dreptul românilor la protest nu poate fi contestat de nimeni, însă prezența unor parlamentari USR și PNL la aceste evenimente nu a făcut decât să politizeze demersul civic.
”Dreptul românilor la protest nu poate fi contestat de nimeni, însă prezența unor parlamentari USR și PNL la aceste evenimente, în mai multe orașe din țară, nu a făcut decât să politizeze demersul civic. Rolul unui parlamentar nu este să instige, ci să-și desfășoare activitatea politică la tribuna Parlamentului, așa cun rolul președintelui Iohannis este de mediator, nu instigator. USR și Klaus Iohannis promovează umflatul de mușchi în stradă, politizând protestele. Nu consider potrivită această abordare. Avem legi, Constituție și Parlament pentru o bună dezbatere democratică. Noi suntem pentru un cadru democratic de rezolvare a problemelor”, a spus Nasra.
Secretarul general adjunct al PSD, Codrin Ștefănescu, a declarat, într-o intervervenție televizată, că PSD ar putea organiza o contra-manifestație ca răspuns la protestele celor care au ieșit duminică în stradă, în contextul în care social-democrații din teritoriu ar fi cerut organizarea unui miting de susținere a grațierii.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
|