View Single Post
  #45  
Vechi 18.10.2016, 20:40:17
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Oare nu ți-am răpuns la toate întrebările din linkurile tale? Ba ți-am răspuns cu vîrf și îndesat, este topicul respectiv drept mărturie
NIP e Hristosul!... cel de acum 2000 de ani prigonit așa ca azi!.. de bogați!
Minți. N-ai răspuns nimic. Te-ai eschivat. Ai spus că-ți atac credința, ăsta a fost răspunsul tău, necredinciosule. Te invit pe topicul tău, la noua pucioasă ierusalimă, să-mi răspunzi CONCRET, la fiecare întrebare în parte, din cele 3 rațiuni-argumente, în total 12 întrebări.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Sfințenia e binele! Minciuna și păcatul e răul.
Și erezia ce e ?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 18.10.2016 at 20:45:50.
Reply With Quote