Mănăstirea Marea Lavră despre poziția Schitului Prodromu față de Sinodul din Creta: Zvonuri nefondate
http://basilica.ro/manastirea-marea-...uri-nefondate/
Cu aprobarea și binecuvântarea Mănăstirii Marea Lavră, publicăm documente aparținând acesteia și Schitului Prodromu, referitoare la unele afirmații neadevărate recente cu privire la așa-zise acțiuni schismatice din partea schitului menționat și implicarea într-o mișcare neo-zilotistă alături de fostul stareț al Marii Lavre, monahul Sava, care a fost orchestrată în principal de persoane din afara Sfântului Munte, care exploatează numele sfântului nostru loc fără nicio autorizare din partea organismelor competente ale Sfântului Munte.
Astfel, se vădește încă o dată falsitatea celor care se numesc cinstitori ai Sfântului Munte, fie ei purtători de schimă mare sau nu, cu privire la dominarea unor
convingeri zilotiste în Sfântul Munte și, desigur, în unele mănăstiri, cu
efortul evident de a destabiliza buna administrare internă a acestora și relațiile spirituale bune cu cinstita și Marea Biserică a lui Hristos (n.n. Biserica Ortodoxă a Constantinopolului) și cu Sanctitatea Sa Bartolomeu, Întâistătătorul acesteia și Patriarhul nostru Ecumenic.
Rugându-ne ca Domnul să dăruiască pocăință și curățirea minții fraților noștri eronați prezentăm în continuare documentele.