View Single Post
  #14  
Vechi 30.11.2015, 21:00:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan.mx Vezi mesajul
Educatía sexuala trebuie sa se faca in familie, dar deh, unii parinti sunt foarte pudici. Si atunci copiii gasesc informatia pe internet. :) Si invata aceleasi teorii care le-ar invata la o astfel de ora.
Pai tocmai ca de pe internet invata multe aiureli, pentru ca exista multa informatie, de toate genurile, ei nu pot discerne si anturajul are o influenta puternica si de obicei, proasta.

Parintii nu stiu nici ei prea bine ce sa le spuna, nici cum sa faca fatza problemelor legate de accesul la Internet.

Cred ca in prealabil ar trebui sa se organizeze niste cursuri obligatorii cu parintii prin care sa fie pusi in tema vizavi de riscurile "online".

In al doilea rand pot fi informati si copiii, dar sa fie informati corect si in acord cu varsta.

Ori nu cred ca se vrea asta cu adevarat, educatia sexuala asa cum s-a implementat prin Europa se pare ca are doua mari directii:

1. sexualizarea copiilor - sa ii invete ca utilizarea sexului in afara ideii de casnicie si reproducere sau chiar a ideii de relatie stabila, nu e rea atat timp cat e facuta "responsabil" (ma mir ca nu le da si cate un AK-47 cu indicatii sa-l foloseasca "responsabil").

2. sa reeduce generatiile dupa noua "teorie a sexului" prin care homosexualitatea nu mai e un pacat capital ci o alegere normala, naturala.
Pe bazele astea s-a inceput deja persecutia crestinilor si o data ce o mare parte din societate ar fi indoctrinta, se poate duce la extrem.

Pentru ca s-au desfiintat toti zeii, crestinii nu mai pot fi acuzati ca nu se inchina "zeului oficial" si pe aceasta baza persecutati, dar locul zeului poate fi luat de o doctrina care sa fie declaraa norma suprema si in baza ei instaurata o noua persecutie.

In felul asta poat fi si un atac indirect la ora de religie, pentru ca daca acolo esti invatat ca homosexualitatea e un pacat, e greu sa le spui pe urma ca este "o alegere normala".
La un moment dat va fi semnalat "conflictul de interese" si se vor lua masuri.
Nu in avantajul educatiei religioase, asta este cert.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote