View Single Post
  #391  
Vechi 28.11.2015, 11:07:28
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu mai e mult pana la cenzura totala.
Pas cu pas, ne intoarcem la dictatura, de data asta aia "buna".
Ai dreptate. Ce ma socheaza este inversunarea tuturor adeptilor non-critici ai "caii euroatlantice". Macar de ar avea principii, macar de ar fi chiar o aderare profunda. Dar nu e. E oportunism. Cei care gandesc in acel mod trebuie sa mediteze la faptul ca merge impotriva curentului oficial, a fi critic, nu rebel-prosteste, este un semnal al faptului de a fi viu. Si da, optiunea politica oficala actuala are o multime de hibe. Asta nu inseamna ca a fi prorus este neaparat a fi faantic, ci doar a observa ca "inamicul" poate oferi niste alternative pe care "aliatul" le refuza. E posibil sa ma insel. Admit asta. Admit ca 99,99% din romani erau in anii '90 prooccidentali. Inclusiv eu. Si ppe bune: acela era Occidentul dupa care suspinasera bunicii si parintii nostri in anii '50. Dar ce vedem acum este o fata hada, iesind din ce in ce mai reoede de sub o masca atragatoare. Ideea in sine de hahau-hau-hau, ne agluinam, nu gandium, urmam conducatorii, e sinistra. E, in sine, o tradare tocmai a acelor valori occidentale cu care am fost momiti. Rusia si aliatii ei nu sunt, in sine, o alegere buna. Sunt categoric, in cateva, nu multe, dar importante privinte, o a legere mai buna decat aliatii/stapanii prezenti. Macar asta trebuie spus, sine ira et studio, la oraa ctuala. REcunosc ca sarisem peste cal inainte, ca exprimari si tendinte. Ok, am terminat-o cu ura tampla. REvin la critica lucida. Si de frica, dar si din constiinta. Bun. Numai ca, atunci cand am exprimat, recunosc, in vechiul meu stil temble-isteroid, speranta ca Uniunea Euroasiatica sa invinga, am fost facut tradator. NU suntem in razbooi cu Rusia, Daca da, atunci evident, mi-as tine fleanca. Nu din convingere, ci din spirit elementar de decenta si conservare. Si frica de statul roman. Nu patristim fata de statul asta, ci din patriotism fata de tar, actualmente disparuta, RSR, in care m--am nascut, si pe care nu vreeu sa o vad, in ce a mai ramas dinea, distrusa de rusi sau americani sa de oricine. Tara e pentru mine locul unde e familia mea, prietenii mei, toate necvuantatoarele dragi, si asa mai departe. De aceea o iubesc. Statul si politica lui actuala le privesc cu scarba si frica. Cine face tradator pe cei care spun ca macar din oportunism politic Rusia si Iranul apa crestinii ortodocsi si musulmanii siiti, este excat un neostalinist. "Rusia! Dictarua! Cenzuara! Putinism neobolsevic!" striga cei ce gandesc astfel. Ok. Dar ce fac ei este exact atittudinea de tip anii '50. Doar cu semn schimbat. Nu mai am nici un fel de furie instigatoare. Doar triste, amaraciune si dezgust. Si da, mai multa luciditate, pe care oficialii nu o au. Nu doresc moartea nimanui, nu doresc iwesirea in strada macar. Tot ce doresc, este ca poporul acesta sa faca odata niste alegeri lucide si curajose deopotriva (si nu ma refer doar la alegeri in sens electoral). Sa sis schimbe democratic conducatorii si sa purceada la politica lucida. In Ungaria, Polonia si Islanda s-a putut. Trebuie sa se poata si la noi. Apusul actual este o alegere care trebuie abordata cu foarte, foarte multa prudenta.
Reply With Quote