View Single Post
  #308  
Vechi 09.11.2015, 19:31:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Iar cu rockerii ? Si daca-i cernea rocker ce ? Rockerii dau de obicei cu pietre in biserici ? Care e legatura ? Rockerii sunt toti obicei atei, feministi, vegani cum e Cernea ?
Nu stiu ce ai inteles din ce am scris eu. N-am spus ca cei ce au facut asta sunt rockeri, ca toti rockerii sunt atei. Am spus ca cei ce sunt atei sau anti biserica sunt influentati sau adpeti ai lui Cernea. Iar legatura lui Cernea cu rockul este ca multi rockeri sunt si atei. Spui ca si tu ai avut legatura cu rockul, doar daca erai intr-o gasca de rock and roll nu stii toate acestea. Gastile de rockeri sunt, de obicei, cu heavy metal (plus perioada flower power). Despre rockul acesta e vorba, nu de rock-ul ala mai linistit. Am dat si exemple, aproape toti rockerii pe care ii stiam erau atei. Ca dupa aceea unii devin credinciosi e alta poveste. Dar unii erau mai mult, de exemplu cineva poveste de un grup care mergea prin cimitir, erau un fel de satanisti. Un altul mergea la biserica in timpul slujbei si striga niste hule. Si tu spui ca toti rockerii ar fi cei mai cuminti dintre toti. Ba si credinciosi. Nu e vorba ca aia care dadeau cu pietre erau rockeri, ci de miscare, in general.
Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Fiul lui Paul Grigoriu, care vineri seara se duce la un concert de asta si duminica la liturghie, arunca si el cu pietre ? Sau altii ? Ca or mai fi.
Trecand peste faptul ca si aia de la MISA spuneau ca sunt ortodocsi si merg si la biserica (nu e cazul aici), nu stiu cat de bine e sa ai adaugat la nume "slayer" (ucigasul). Desigur, e numele formatiei si spune ca a ramas dinainte. Daca stii ce versuri are Slayer si ca multi tineri s-au sinucis din cauza aceasta (am citit ca si in 2007 s-a sinucis un tanar din Suedia). Si eu ascultam Slayer si metal inainte, dar dupa ce am devenit credincios am terminat, el si-a pastrat pseudonimul in nume. Am citit un interviu, a fost si el ateu, apoi a devenit interesat de crestinism din punct de vedere cultural si apoi a devenit credincios. Si spune ca acum nu mai e numai cu death metal, asculta mai multe genuri, asta era cand era mai tanar. Nu mi se pare un lucru intelept sa asculti death metal si apoi sa mergi la slujba.
Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu cred ca tocmai, e putin probabil ca un rocker sa dea cu pietre in biserici in afara de o minoritate fara minte. E mult mai probabil sa arunce cu pietre un manelist. Sau unul care uraste si muzica, nu doar pe Dumnezeu. Si care eventual, i-ar tunde si pe rockeri. Ca sa fim toti la fel.
Problema e ca, probabil, sunt putini manelisti care sunt si atei. Ateii de obicei sunt cei care au o pregatire, ca sa poata filozofa. Dar sunt multi care sunt impotriva bisericii, ametiti de protestantism. Am vazut la tv ca unii au spus Tatal nostru afirmand ca nu au nevoie de preoti si biserici. De oameni care urasc muzica nu am auzit pana acum, poate exista.
Reply With Quote