Subiect: Parenting
View Single Post
  #48  
Vechi 23.09.2015, 12:14:24
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Smile

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Cea mai buna decizie ptr copilul meu ar fi o gradinita privata in sistem Montessori. Insa nu-mi permit financiar asa ceva
Nici varianta cu gradinita de stat si bona nu merge, tocmai ptr ca vreau sa scap de costurile cu bona pe care le am acum.
Eu n-am vrut sa sperii pe nimeni, am postat doar ce am citit si eu de la alti parinti.
Părerea mea este că dumneavoastră sunteți destul de speriată și e firesc, având în vedere că urmează o schimbare importantă în viața copilului iar noi ca părinți ne gândim la toate aspectele posibile și imposibile, din dorința de a-i oferi copilului tot ce e mai bun.
Eu nu sunt din sistem, nu apăr cauza nimănui, vorbesc strict în calitate de părinte dar am mare respect pentru educatoarele care au grupa mică și care pe bani puțini, trebuie să supravegheze cel puțin douăzeci de copii mici, aflați în această etapă de adaptare, într-un loc nou, cu persoane necunoscute și copleșiți de emoții, pe care cei mai mulți dintre ei le manifestă plângând. Mai adăugați la asta și emoțiile și intervențiile părinților (cei mai mulți la primul copil), unii convinși că educatoarea e un specimen care din rea-voință și nepricepere traumatizează copiii.
Doamne ajută, să găsiți cea mai bună grădiniță pentru copilaș!
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote