View Single Post
  #24  
Vechi 21.04.2015, 07:17:14
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Iustin45 Vezi mesajul
Am avut in jur de 15 elevi din clasele VIII-XII care au avut ganduri si tentative de sinucidere carora le-am povestit istorioarele de la inceputul topicului iar la sfarsitul anului scolar i-am intrebat daca au mai avut asemenea ganduri si toti mi-au raspuns ca de cand le-am povestit cum arata iadul sinucigasilor, le-a fugit orice umbra de gand de sinucidere. Am simtit o mare bucurie si am socotit ca Dumnezeu mi-a dat gandul cel bun sa le povestesc despre iad in cel mai groaznic mod cu putinta, intuind ca nu poate fi ceva mai puternic decat frica de iad care sa alunge gandul sinuciderii care pentru ei in acele momente era mai puternic decat frica de moarte. Din pacate, majoritatea profesorilor de religie, multi din ei si preoti, cu care am discutat despre acest subiect au discutat doar in treacat cu elevii lor, evitand sa le povesteasca ceva despre iad si rai din multitudinea cartilor cu marturii ale crestinilor ortodocsi despre viata de dupa moarte aparute in ultimii 20 de ani.
Educatia cu frica, tema religiei de 10000 de ani pana, aparent, in prezent.

Era de inteles in antichitate, poate si in evul mediu. Dar acum? Nu se poate face educatie decat prin amenintari?
Reply With Quote