View Single Post
  #1084  
Vechi 22.03.2015, 20:07:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.025
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hurricane Vezi mesajul
Ma omule tu incerci sa ma enervezi cu intrebarile tale cumva? :)
Sa stii ca ce scrie in cele ce urmeaza sunt destul de clare si nu am citit ceva in plus despre care nimeni nu stie, eu doar am amintit, cine are minte sa ia aminte:
"15. Și ea îi silește pe toți, pe cei mici și pe cei mari, și pe cei bogați și pe cei săraci, și pe cei slobozi și pe cei robi, ca să-și pună SEMN pe mâna lor cea dreaptă sau pe frunte.
17. Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are SEMNUL, ADICA numele fiarei, SAU numărul numelui fiarei.
18. Aici este înțelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Și numărul ei este șase sute șaizeci și șase."
Iar ca sa vezi paradoxul faptul ca tu ma iei pe mine in ras, sustinand sus si tare ca eu cred ca numarul 666 este un numar fatidic de care trebuie sa ne speriem ca ala de tamaie, ceea ce este fals si asta e parerea ta, iti apartine, eu am sustinut ca acest numar este numarul fiarei amintit in apocalipsa si are rol de prevestire de avertizare asupra caii pe care apucam, nimic mai mult si nimic mai putin; uite aici ce am gasit la pagina 666 caci te-am ascultat si am cautat chiar daca m-ai luat iarasi in batjocura :)

Nu exista nici un teolog ortodox care sa interpreteze, ca sectarii (ca de acolo ati luat moda) faptul ca numar "666" din Apocalipsa trebuie luat ca atare, ci are doar un caracter simbolic, pe care nimeni inca nu stie cum sa-l interpreteze cu certitudine.

Vezi par. Cleopa.

Ce ne puteți spune despre pecetea lui Antihrist, 666, despre care se vorbește în Apocalipsă?

Frate, tu crezi că se ia așa după slovă, 666? Acești trei de șase simbolizează trei patimi cumplite care vor stăpâni lumea în vremea din urmă, și anume: poftă fără de minte, adică desfrâu și beție cum n-a mai fost niciodată pe pământ; închipuire pripită sau imaginație pripită, care duce la secte, dezbinări de tot felul, boli sufletești, vrăjitorie, deznădejde și sinucidere; și al treilea șase înseamnă mânie fără judecată, adică ură între oameni, războaie, răzbunare, crime de tot felul, ceartă și tulburare între creștini, între părinți și copii, așa cum scrie la Sfânta Evanghelie. Toate aceste patimi, care sunt simbolizate prin cifrele 666, stăpânesc astăzi tot pământul, până când va veni sfârșitul lumii și judecata de apoi. Atunci fiecare va lua după faptele sale.

Păi voi gândiți că o să fie o pecete cu cifrele 666?

Prostii! La Apocalipsă, dacă ceri tu 666, eu îți cer ție „jivină gândită“ și „cal galben“ și „cal roib“ și „cal negru“ și „cetatea care naște“. Cetatea se face femeie și naște. Ia să-mi spui tu mie ce-s acelea? Cele șapte cupe ale mâniei lui Dumnezeu, cele șapte trâmbițe, ce-s acelea? Păi spune, măi! Cea mai blestemată sectă din lume, care ne amenință, este secta iehoviștilor. Ce hule grele aduc ei împotriva dumnezeirii! Ei nu cred în Hristos. Este o sectă politică iudaică, care luptă împotriva creștinismului și încearcă să atace dogma Preasfintei Treimi, căci despart pe Tatăl de Fiul și de Sfântul Duh. A fost vreodată Tatăl fără Cuvânt ? Hristos este Cuvântul Tatălui. A fost vreodată Tatăl fără Duh? Ce spune în Psalmul 12: „Cu cuvântul Domnului cerurile s-au întărit și cu Duhul gurii Lui toată puterea lor“. A fost vreodată Tatăl fără Cuvânt sau fără Duh? N-ai văzut la facerea omului? „Să facem om după chipul și asemănarea noastră“. Cu cine se sfătuia Tatăl, dacă nu era Fiul și Duhul Sfânt? N-ai văzut la amestecarea limbilor: „Să ne pogorâm, să le amestecăm limbile“. Sfânta Treime de la început se descoperă în cele mai tainice Scripturi. Deci răul din draci acesta este: poftă fără minte, închipuire pripită și mânie fără judecată. Asta înseamnă 666! „Și va veni o sectă la sfârșitul lumii, zice Sfântul Andrei, care nu va face cruce și le va pune Antihrist pecetea pe mâna dreaptă și n-o vor ridica la frunte; că fruntea este partea rațională a sufletului, adică mintea“.

https://cleopasihastria.wordpress.co...-intre-oameni/

Mai mult, se prea poate ca nici macar sa nu fi fost "666" in originalul Apocalipsei ci.. 616.

Vezi si aici:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...0&postcount=64

Ca sa pricepi de fapt de unde a venit moda asta..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote