View Single Post
  #30  
Vechi 04.02.2015, 16:19:09
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Dar de ce sa fie metoda calendarului contraceptiva?
Atunci inseamna ca si abstinenta este impotriva bisericii si contraceptiva.
Si atunci de ce sa mai traim ca fratii (inclusiv monahii), daca rezultatul este impiedicarea unei sarcini si este interzisa de biserica.

Prin nici una din cele doua nu omori nimic si nu opresti un copil.

Cred ca autorea firului are dreptate. Preotii ar trebui sa ne lamureasca in problemele nostre si atunci cel mai simplu ar fi sa ne dea exemplu concret.
Acum nu ne intereseaza ce se intampla la ei in familie, dar anumite lucruri pot isca intrebari totusi (se poate sa ti sa para ca in familia lui nu respecta niste reguli ale bisericii, pe drept sau nu).
Plus ca si viitori preoti si viitoare (amatoare) preotese pot fi interesate, ca sa stie ce ii/le asteapta.

Chiar nu inteleg de ce nu trebuie sa stim si este atat de secret cum procedeaza un preot din moment ce el este un exemplu pentru mireni, trebuie sa ne invete.
Si daca el singur nu stie anumite lucruri este greu sa invete pe altii.

Si inca ceva pentru CristianR: totusi biserica se amesteca in viata intima si foarte personala a oamenilor, atunci cand impune postul trupesc si alte lucruri (daca (prin tratament) si cati copii sa faci si etc.). Eu asa consider.
Sunt niste lucruri foarte sensibile. Nici nu-si da nimeni seama ce dureri se provoaca.

In fine, nu stiu daca la preoti sunt si lucruri mai severe decat la mireni, sau poate si unele mai simple decat al noi (poate cu ei superiorii sunt mai indulgenti). Nu stiu.
Dar ma gandesc si la preoteasa...Ca si ea este afectata.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 04.02.2015 at 16:30:31.
Reply With Quote