View Single Post
  #11  
Vechi 08.01.2008, 21:34:55
robertt robertt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2008
Mesaje: 22
Implicit

"Intr-adevar exista o legatura intre Sfanta Scriptura si scrierile pagane,insa acestea sunt in general despre venirea Mantuitorului.Observam ca si in scrierile hinduse,sumeriene,grecesti sau romane exista nadejdea venirii unui Mantuitor.Dumnezeu in marea Sa bunatate nu i-a lasat nici pe pagani in intuneric insa cel mai clar profetiile despre un Mantuitor sunt in scrierile profetilor evrei:Moise,Isaia,Ieremia,etc.Argumentele din celalalt mesaj postat anterior sunt foarte clare si relevante.deci singurul lucrul care trebuie sa-l faci este sa studiezi si sa traiesti ORTODOXIA.Mult succes frate Robert!"
Inteleg.Eu stiam ca si potopul, si mersul pe apa si parca mai era ceva, dar nu-mi aduc exact aminte, oricum mi s-a parut oarecum logica explicatia deoarece imbina cumva lacunele evolutioniste cu fenomenele paranormale, cu raul care se intampla in lume(razboaie etc.), dar si cu aceste documente.
"daca extraterestii ar exista cu adevarat si ar fi asa de inteligenti inseamna ca ar stii cine era HRISTOS si ar fii venit sa i se inchine ca si cei 3 magi de la rasarit, ca doar era DUMNESEU nu? "
Cristi, in acel articol se sugereaza ca exista ca un fel de lupta intre 2 tabere, nu am inteles totusi cum de tabara lui "Satanael" actioneaza totusi la "indicatiile" lui Yahveh??? dupa ce este alungat de pe acea planeta a zeilor, ca eu parca stiam ca Satana face invers decat spune Dumnezeu???Si eu am fost surprins la inceput, dar poate imi spune si mie cineva cum e cu fecioria Maicii Domnului. Ca articolul ala in mod clar o infirma:|.
Marius, este posibil de asemenea ca toata povestioara asta sa nu fie decat o crasa "inscenare", o metoda de manipulare a credulilor, o interpretare a divinitatii in functie de defectele omenirii.Adica daca noi avem razboaie si definim lumea aceasta pe coordonatele bine-rau, poate ne imaginam si divinitatea tot in acest mod politeist, ca o lupta dintre marile zeitati.Am spus ca ar fi foarte trist asa ceva si desi logic uneori, in sufletul meu vreau s acred altceva.
Va multumesc la toti pentru raspunsurile voastre.In orice caz, mi-e foarte greu totusi sa-mi inchipui ca Dumnezeu cel bun pe care Il stiam ne-ar fi creat ca simple experimente prin tehnici de clonare(de fapt vreo ruda de-a Lui, cea cunoscuta sub numele de Satana/Enki-daca am inteles eu bine) si povestea asta mi-a creat asa ca un fel de reticenta fata de El, adica imi vine mereu in minte ca daca nu suntem decat niste jucarii folosite intr-o astfel de lupta extraterestra si ca daca minunile nu sunt decat inscenarile acestor zei:(.Imi cer scuze totusi ca va spun tocmai voua acestea, poate nu sunt inteles, dar simt nevoia sa vorbesc despre asta si ma gandesc ca poate voi ajunge sa fiu din nou crestinul care am fost.
Reply With Quote