View Single Post
  #220  
Vechi 17.11.2013, 19:42:11
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teonymus Vezi mesajul
Este o întrebare care îi macină pe mulți.
Să o luăm pe rând. Până acum nu există dovezi irefutabile referitoare la "extratereștri". Există dovezi pentru OZN-uri. Dar ce sunt OZN-urile? Obiecte Zburătoare Neidentificate. Deci, acestea ar putea fi orice. De pildă, ar putea fi niște corpuri cerești asemănătoare cometelor, care nu au fost descoperite încă de știință. Sau, ar putea fi simple iluzii optice. Și toate aceste explicații nu necesită existența unei ființe care să le dirijeze din interior.
Dar ce înseamnă de fapt "extratereștri"? Din afara Terrei. Privind din această perspectivă, și îngerii sunt tot entități din afara Terrei, la fel și demonii.
Deci depinde cum privești lucrurile. Oricum ar fi, eu personal nu cred în existența unor civilizații "extraterestre" care să fi "evoluat" distinct de creația divină.
Dar asta nu înseamnă că nu cred că există și altceva în afară de lumea noastră. Și aici mă refer la ce spune biblia, la "lumea" îngerilor și la "lumea" demonilor.

Tu ai intrebat, tu ai raspuns. Nici eu nu cred ca exista, insa cred ca diavolul poate lua orice chip pentru a produce oricat de mica tulburare.
Reply With Quote