View Single Post
  #218  
Vechi 15.07.2013, 23:20:48
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
De haios intradevar ati fost foarte haois!

Insa acuma revenind la o atitudine serioasa, totusi sunt niste semne de intrebare in legatura cu acesta chestiune. Eu nu zic 100% ca exista viata inteligenta in alte sisteme solare din "Calea Lactee"" ori din alte galaxii, dar acuma dintre miliardele de stele si sisteme solare din Univers chiar TERRA sa fie singura planeta cu viata inteligenta mi se pare cam improbabil, matematic vorbind.
Daca vorbim dpdv a invataturii crestine este mai mult decat impobabil, este imposibil. Si am o intrebare care cam pune punct discutiei privite din unghiul asta: A murit Hristos pentru extraterestii?
Daca vorbim din punct de vedere evolutionist am o alta intrebare la fel de interesanta: care e probabilitatea ca o suma de atomi sa devina constienti de propria lor existenta si sa aiba un "plan"? Zero. Deci unde e improbabilitatea?
Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Plus ca sunt si niste cazuri mai greu de explicat: daca o baba din Cucuietii din deal zice ca a vazut un OZN inteleg- poate nu vedea bine sau nu stia sa distinga un fenomen natural, luminile de pozitie ale unui avion, un meteorit, etc! Insa cand un pilot de avion, controlor de zbor sau un cosmonaut - oameni cu pregatire in domeniu, care e mai greu de crezut ca nu ar sti sa distinga un fenomen natural sau o aeronava terestra, zic ca au vazut un obiect neidentificat- atunci e normal sa-i credem!
In afara de site-urile ce promoveaza diverse teorii ale conspiratiei, niste surse credibile exista? Nu. Oamenii seriosi nu isi pierd vremeacu asa ceva.
Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Plus ca mai existe si observatiile facute cu aparatura de radiolocatie, care aia nu are cum sa "minta"!
Si...? Ce au detectat?
Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Oricum, fenomenul ar trebui studiat de oameni cu pregatire in domeniu, la modul serios, fara a fi influientati de latura de senzational.
Da. Lumea moare de foame la propriu si noi propunem sa mai aruncam niste bani cautand omuleti verzi. Ce-i drept ei exista. Si sunt mult mai aproape decat ne-am astepta. Multi ii au in cap. De acolo vin vocile.

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Si existenta vietii inteligente in alte galaxii nu ar fi neaparat in contradictie cu dogma ortodoxa- poate Dumnezeu a creat si alte forme de viata in alte galaxii!
Mda... Cred ca a uitat sa ne spuna si noua asta. I-o fi creat dupa Adam? Nu prea I-a iesit din prima si a mai incercat.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote