Capitolul 1 din Evanghelia dupa Luca:
<<Și intrând îngerul la dânsa, i-a zis: „Bucură-te, ceea ce ești plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată ești tu între femei!“
Iar ea, văzându-l, s'a tulburat de cuvântul lui și cugeta: „Ce fel de închinare e poate fi aceasta?...“. Și îngerul i-a zis: „Nu te teme, Marie, fiindcă ai aflat har la Dumnezeu.
Și iată'n pântecele tău vei zămisli și vei naște Fiu și numele Lui îl vei chema Iisus. Acesta mare va fi și Fiul Celui-Preaînalt Se va chema și Domnul Dumnezeu Îi va da tronul lui David, părintele Său, și va împărăți peste casa lui Iacob în veci și împărăția Lui nu va avea sfârșit“.
Și a zis Maria către înger: „Cum va fi aceasta, de vreme ce eu nu știu de bărbat?“
Și răspunzând îngerul, i-a zis: „Duhul Sfânt Se va pogorî peste tine și puterea Celui-Preaînalt te va umbri f; pentru aceea și Sfântul Care Se va naște din tine Fiul lui Dumnezeu Se va chema.>> (Luca 1, 28-35)
Deci: Duhul Sfant se va pogori peste Fecioara Maria si puterea Celui – Preainalt o va umbri. Cel Preainalt este Dumnezeu, El o umbreste pe Fecioara Maria.
f)Puterea prin care Dumnezeu Se descoperă și creează, asemenea norului luminos de pe muntele Sinai (Iș 24, 16-18) sau a celui de pe Tabor (Lc 9, 34).
<<Și slava lui Dumnezeu s'a pogorât pe muntele Sinai, pe care norul l-a acoperit timp de șase zile. Iar în cea de a șaptea zi l-a chemat Domnul pe Moise, din mijlocul norului.
Dar chipul slavei Domnului era în ochii fiilor lui Israel ca un foc arzând pe vârful muntelui.
Și a intrat Moise în mijlocul norului și s'a suit în munte; și a stat acolo, în munte, patruzeci de zile și patruzeci de nopți.>> (Iesirea, 16-18)
<<Și a fost că pe când aceștia se despărțeau de El, Petru I-a zis lui Iisus: „Învățătorule, bine ne este să fim aici; să face Și pe când vorbea el acestea, s'a făcut un nor și i-a umbrit; și s'au înspăimântat când au intrat în nor.m trei colibe: Ție una, lui Moise una și una lui Ilie“; – el neștiind ce spune.
Și glas s'a făcut din nor, zicând: „Acesta este Fiul Meu Cel iubit, de El să ascultați!“>>
(Luca 9, 33-35)
(Parintele Bartolomeu Anania, Biblia, Versiunea Anania, pe
http://www.dervent.ro/biblia.php )
<<Astfel, daca Bunavestire a Maicii Domnului este inceputul sfintei iconomii si al intruparii Cuvantului, ziua Cincizecimii este punctul final, pentru ca atunci omul s-a facut prin Duhul Sfant madular al Trupului inviat al lui Hristos.
Acestea sunt coordonatele intre care se incadreaza Cincizecimea, alaturi de toate celelalte fapte legate de Duhul Sfant si de Hristos, pentru ca nu putem concepe hristologia in afara pnevmatologiei (invataturi despre Duhul Sfant), si nici pnevmatologia in afara hristologiei.>>
http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...theos-vlachos/