View Single Post
  #375  
Vechi 18.05.2013, 08:47:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Minunea Macii Domnului pentru bătrânul bolnav care s-a împuternicit și în tărie de voinic a venit




Atunci, întorcându-se către icoana Preasfintei, a lăcrimat și a zis către dânsa, cu credință: "Preadulcea mea Stăpână, ajută-mi mie!"

Pe timpul când Britania era dreptcredincioasă, se afla într-o chinovie un preacuvios monah, care avea multă evlavie către Preasfânta Fecioară. Și așa de mult o cinstea că, dacă s-ar fi întîmplat să audă numai de numele ei cel prealăudat, adică dacă ar fi zis cineva Maria ori Născătoare de Dumnezeu, sau chiar el singur citind undeva asemenea cuvinte, pleca genunchii și făcea închinăciune până la pământ. Și așa a făcut acel îmbunătățit monah și credincios prieten al Preasfintei Fecioare Maicii lui Dumnezeu toată viața lui. Și ajungând la adânci bătrâneți s-a îmbolnăvit; și slăbise așa de mult că nu mai putea să se ridice din patul său, din care pricină egumenul i-a dat spre ascultare un ucenic să-i gătească cele de trebuință. Însă odată s-a întâmplat că ucenicul nu era acolo, iar bătrânul avea nevoie să se scoale. Deci, după ce a făcut rugăciune după obiceiul lui, a încercat de mai multe ori să se ridice, dar n-a putut. Atunci, întorcându-se către icoana Preasfintei, a lăcrimat și a zis către dânsa, cu credință: "Preadulcea mea Stăpână, ajută-mi mie!" Și îndată - o! grabnică auzire - s-a aflat în fața lui Împărăteasa a toate, care i-a zis: "Pentru multa ta evlavie și pentru dragostea pe care o ai către mine, iată că-ți adaug încă treizeci de ani de viață în această lume și-ți dăruiesc să ai putere ca pe timpul când erai de treizeci de ani. Iar aceasta ți-o fac pentru că-mi place viețuirea ta și pentru că cinstești atâta numelui meu." Și, zicând Preasfânta acestea, s-a înălțat la ceruri. Iar monahul mergea veselindu-se și umbla sănătos și puternic cu trupul. Și toți frații, auzind de minunea făcută cu dânsul, s-au înspăimântat și au prins multă evlavie către el. Iar el, aducându-și totdeauna aminte de Făcătoarea lui de bine, o lăuda necurmat și o slăvea pe Prealăudata cu posturi, cu provigheri și cu altefaceri de bine, până când s-a odihnit întru Iisus Hristos Domnul nostru, Căruia I se cuvine slava în veci. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote