View Single Post
  #170  
Vechi 11.01.2013, 11:17:14
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marinescu Vezi mesajul
Ce facem cu Iisus insa? EL care a murit pentru noi si care mijloceste azi in ceruri si e gata sa ne primeasca la EL, cum se simte cand il ignoram?
El e atotputernic, e iubire, e aproape de sufletul zdrobit si gata sa ridice din tarana pe orice muritor care-i cere ajutorul .Pe EL sal inaltam. Lui sa ne inchinam. EL meerita toata cinstea, slava si inchinarea noastra. EL e adevaratul Mijlocitor intre Dumnezeu si oameni.
Asa spune Sfanta Scriptura. Asa spune Cuvantul lui Dumnezeu care-i adevarul.
Ferice de cel care asculta de Cuvantul lui Dumnezeu. Amin.
Cum să-L ignorăm pe Mântuitorul? Credeți că cineva, în Biserică fiind, uită tocmai de El? Credeți că El dorește o dragoste exclusivă, egoistă? Să-l iubim doar pe El, iar pe cei pe care El îi iubește să nu-i iubim? Pentru că preacinstirea Maicii Domnului este o formă de iubire. Așa ne învață Biserica să ne exprimăm iubirea față de ea, cu smerenie, lăudând-o pentru marele dar de care s-a învrednicit ea, și numai ea dintre oameni: de a-L naște pe însuși Dumnezeu.
Dragostea se arată în comuniunea cu toți, nu doar cu unul, nu este individualistă. Hristos îi cuprinde în dragostea Sa pe toți, iar sfinții, cu Maica Domnului în frunte, se bucură cu El. Și totul este în unitate. Nu este nicio laudă către vreun sfânt care să nu urce la Cel care l-a sfințit.
Iar această cinstire nu contrazice cuvântul Domnului: „N-aveți alt mijlocitor la Tatăl decât pe mine”, căci în altă parte se spune să mijlocim unii pentru alții în rugăciune.
Și voi practicați aceasta, doar că nu credeți în comuniunea cu sfinții după adormirea lor. Asta face subiectul unei alte teme de discuție, însă.
Reply With Quote