View Single Post
  #30  
Vechi 27.12.2012, 12:05:04
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Discutia nu este despre evolutie. In stiinta, absolut toate punctele de vedere sunt indexacte. De exemplu: Teoria este "cel mai inalt nivel de confidenta in metoda stiintifica" deoarece explica cele mai multe fapte.

Voi folosi TE doar ca exemplu in cazul urmator: TE explica de ce toate speciile arata similar sub anumite nivele de similitudine si cum se pot forma noi specii folosind un principiu de selectie naturala.

Insa vor exista cazuri cand TE nu se aplica, la intrebari de genul: cum s-a format viata? Evolutia pleaca cu fiinte vii deja existente, deci TE raspunde partial asupra formelor de viata din prezent.

Apoi teoriile pot fi rafinate. Deoarece apar observatii noi, stiinta trebuie sa observe exceptiile si sa rafineze explicatiile.

http://images.search.yahoo.com/image...-ddc-linuxmint

Acest link arata cum dupa studiile genetice, mamiferele au fost regrupate. Poate nu atat de mult, dar suficient de mult cat sa conteze.

Acum: este creationismul exact? Nu este falsificabil? Atunci nu este stiinta! Deoarece indiferent de dovezi ce ipotetic au sa apara, inseamna ca nu ar putea schimba si imbunatati forma de Creationism. Poate creatorul pamantului este o viziune gnostica, cu un Dumnezeu rau (al Vechiului Tetament) ce Domnul Iisus l-ar fi invins pe cruce.

Deci intrebarea ramane: ce ipoteze/predictii/falsifiabilitate are pozitia dvs?
Am sa ma refer putin doar la ipoteze.
Care dintre ipotezele creationismului nu are corespondent in evolutionism?

Creationismul considera ca lumea are un creator. Evolutionismul considera ca nu are, altfel nu mai este "stiinta", nu? Sa retinem acest lucru esential: daca ar exista un asa-numit "evolutionism teist", acesta ar trebui sa modifice teoria evolutiei astfel incat sa elimine din ea factorul intamplator si astfel ar invalida una dintre paradigmele esentiale ale evolutionismului, nu-i asa?

Deci la baza ambelor teorii avem doua idei filosofice: una conform careia Dumnezeu a creat lumea si cealalta conform careia Dumnezeu nu a creat lumea.
Creationismul este verificabil apoi la fiecare pas. Daca observ de exemplu o celula, vazand in ea mecanismul incredibil - o tehnologie supraomeneasca - pe care il prezinta, teoria creationista explica mult mai satisfacator aparitia sa. Teoria evolutiei nu o explica deloc.

Nu mai continui decat daca doriti in mod specific sa o fac.

Doresc insa sa divaghez putin si va cer ingaduinta sa cititi urmatoarele cuvinte ale mele cu inima impacata de faptul ca nu va doresc raul sub nicio forma, ci din contra.

------

Ma bucur enorm de faptul pe care il marturiseati la inceputul topicului, conform caruia credeti in Hristos si ca in El aflati Adevarul lumii, pe care Il gasiti nemijlocit de vreo idee sau teorie. Eu am un motiv dublu de bucurie, caci in aceeasi situatie ca dumneavoastra ma aflam si eu acum nu multa vreme (10 ani).
Cand l-am gasit pe Hristos nu am aflat bucurie mai mare si ea dureaza pana astazi. Dar nu dupa multa vreme am descoperit inauntrul credintei invatatura creatiei care mi-a declansat rapid o tensiune interna, pentru ca primeam intr-o singura cugetare - a mea - doua idei care pareau sa se contrazica. Una era invatatura despre crearea lumii de catre Dumnezeu - si consecintele care decurg - crearea "buna foarte", ratiunile necreate din creatie care oglindesc intelepciunea si frumusetea facatorului etc. Cealalta era invatatura pe care o primisem inca din cele mai mici clase - conform careia originea noastra este animala. Ne tragem din maimute, in natura frumusetea este conjuncturala si tine de subiectivitatea privitorului etc.

Din fericire, chiar in acele momente unul dintre prietenii mei mi-a povestit despre cartea pe care o citea - despre un subiect absolut uluitor pentru mine - a carui sintagma nu o intelegeam deloc - "Introducere in creationismul stiintific". Am strambat din nas la inceput mai ales datorita faptului ca autorii erau protestanti. Am invatat insa intre timp ca adevarul poate lua rute curioase catre destinatarul sau. Oamenii mi s-au parut foarte onesti si deloc rau intentionati. Am citit cartea si perspectiva mi s-a schimbat. Nu ca si cum as fi primit "alta evanghelie", ci din contra, l-am iubit si mai mult pe Hristos, pe Acesta cu care ma impartaseam si ma impartasesc in Biserica Ortodoxa.

Si am perceput practic o mare eliberare care s-a petrecut cu mintea mea. Precum solzii care au cazut de pe ochii lui Pavel, parca in mintea mea a cazut un zid, precum zidurile Ierihonului la sunetul trambitelor iudeilor. Zidul il constituia conceptia absolut individualista, competitionalista si plina de prejudecati pe care o propovaduieste evolutionismul. Toate au capatat un sens nou, mai pur, si am putut intelege mai bine ce vrea sa spuna Sfantul Apostol Pavel cand striga: "O, adancul bogatiei si intelepciunii si al stiintei lui Dumnezeu!". Caci asta am perceput cel mai mult: bogatia imensa si purtarea de grija nemasurata a lui Dumnezeu.
Repet, aceasta nu datorita protestantismului sau fundamentalismului, ci datorita unor idei corecte pe care mintea mea de acum ortodoxa le-a perceput corect.
Intre timp am citit si carti scrise de autori ortodocsi pe subiect. Sunt multe, unele abordeaza problema teologic, altele o abordeaza strict stiintific (cum ar fi "Introducere in anti-evolutionismul stiintific" de Oana Iftime).

Va doresc sa va dea Dumnezeu sa vedeti lumea prin ochii Lui. In aceasta perspectiva, toate se vor schimba si se vor umple de sens, chiar si suferintele si moartea!

Sincer in Hristos,
Laurentiu