View Single Post
  #55  
Vechi 18.12.2012, 15:37:24
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

In general sunt de acord cu Alin.
In acest moment, aceste cipuri sunt lipsite de semnificatie duhovniceasca.
Nu a cerut nimeni lepadarea in schimbul primirii cipului, deci deocamdata nu avem despre ce vorbi din acest punct de vedere.
Problema se pune din punct de vedere al intimitatii, asa cum spunea Eugen 7.
Dar nu trebuie uitat ca toti avem telefoane mobile pe care le purtam mereu la noi.
Prin aceste telefoane putem mult mai usor sa fim ascultati, localizati, urmariti decat prin cipul din pasaport sau buletin.
Si cine nu are azi telefon mobil? Ba unii au chiar mai multe.
Asa ca mi se pare absurd oarecum sa spuna cineva ca de acum vom fi mai supravegheati cand si pana acum a fost la fel.
Toti avem computere, navigam pe internet, avem conturi pe facebook, avem telefoane mobile pline de cipuri si antene la care putem fi ascultati si cand il tinem inchis.
Dar eu constat un lucru. Foarte multi din cei care tipa acum impotriva cipurilor, nu au avut nimic de zis cand tovarasu securist Basescu le asculta telefoane, controla toate institutiile statului prin servicii secrete, controla guvern, DNA si alte institutii incalcand separarea puterilor in stat. Li se parea ca modernizeaza statul de drept cand de fapt el moderniza doar securitatea.
Cat priveste pericolul "satanic" al cipului, as da ca exemplu un raspuns al tatalui meu care mi-a zis o data : pai internetul pe care stam toti si pierdem vremea e mult mai satanic prin prostiile pe care le contine si cu toate astea nu ni se pare ca facem ceva rau cand citim sau scriem pe net toate cele.