View Single Post
  #46  
Vechi 24.06.2012, 20:36:41
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Eu consider ca s-a intamplat astfel, deoarece au facut boala la varsta potrivita. Acesta fiind unul din motive. Desigur ca exista pericolul dezvoltarii complicatiilor si la aceasta varsta daca boala nu este tratata corespunzator.

Uitati-va la adultii care, vaccinati fiind in copilarie, fac la maturitate aceste boli (ale copilariei: rujeola, rubeola, oreon, varicela, scarlatina, etc) cat de grav sunt afectati, zac in pat cu saptamana, pe cand un bebe dupa trei zile sare si se joaca prin casa.
Boala odata contactata da imunitate permanenta, pe cand vaccinul da o imunitate temporara.
Asa este. Eu am un baietel si l.am vaccinat dar am cumparat toate dozele. Cele de la stat sunt apa de ploaie, un venit in plus. Ideea este ca vecinii nostri au gemene si ceialti un baietel. Pentru ca nu i.au vaccinat contra rotavirus au stat numai prin spitale. din doua in doua saptamani era in spital cu antibiotice si perfuzii. Nicolas s-a jucat cu ei dar pentru ca a fost vaccinat nu a patit nimic. Sunt educator si in gradinita a fost epidemie de varicela. Eu m.am vaccinat de teama sa nu ii aduc copilului si n am patit nimic (doza cumparata). O colega a dat fetitei si a suferit complicatii (avea 6 luni si era plina de bube). Nu stiu daca sunt daunatoare sau nu insa la mine au avut efect (repet, cele cumparate nu de la stat).
Reply With Quote