View Single Post
  #11  
Vechi 31.05.2012, 13:40:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am văzut urmele atrocităților comise de ortodocși asupra românilor catolici. Cunosc mănăstirea Nicula, constuită de catolici, pe care ortodocșii au luat-o la japcă și unde și-a rupt patriarhul ortodox piciorul. Icoana Făcătoare de minuni de acolo, a trecut prin atâtea peripeții până în urmă cu câteva decenii, când ortodocșii au izbutit să-i descopere ascunzătoarea!
Extraordinar e ca Manastirea Nicula este cunoscuta tocmai pentru icoana care a plans cu putin timp inainte de uniatie. Se pare ca a mai fost o icoana care a plans in aceeasi perioada, noi spunem ca din cauza uniatiei si lepadarii de ortodoxie a unora dintre ortodocsi.
Dvs. spuneti de o singura manastire, dar Buckow a distrus toate manastirile ortodoxe din Transilvania.
Povestea ei este urmatoarea. O icoana pictata de curand a fost asezata in biserica din sat, aceasta a plans chiar inainte de uniatie. Apoi in 1602 arde tot satul si se construieste o alta biserica/manastire in care e asezata icoana. In sec. XIX se construieste de BRU o biserica de piatra. Biserica din lemn arde prin 1970 si ceva si este adusa o biserica din Maramures (parca).