View Single Post
  #117  
Vechi 18.05.2012, 23:45:06
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

citeste si tu :"Dionysios Farasiotis – Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie"

ARIS HIPNOTIZATORUL :http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...otozatorul.htm

"...Fratele său acceptase să fie hipnotizat si, în timp ce se afla sub hipnoză, a putut să „vadă“ cu ochii închisi un număr pe care Aris i l-a arătat cu degetul, si să citească titlul unei cărti! Apoi s-a hipnotizat el însusi, si s-a pomenit din Tesalonic în Asprovalta, la 100 de kilometri depărtare, putând vedea de sus traficul pe sosea!

Ce se întâmplase, în realitate? Făcuse cu adevărat o călătorie astrală? Este aceasta singura explicatie? Precum am aflat mai târziu, Biserica Ortodoxă are un alt punct de vedere.

Din nefericire, pe vremea aceea nu cunosteam marile primejdii duhovnicesti ascunse în spatele unor astfel de practici, întrucât nimeni nu ne avertizase asupra usurintei cu care demonii, ca entităti spirituale, intră pe calea hipnozei în contact nemijlocit cu mintea omului, înselându-l si subjugându-l treptat, până la controlul total. Sunt implicate aici si capacitătile demonilor de a-i induce omului perceptii senzoriale (inclusiv reprezentări vizuale) artificiale, pe de o parte, si de a interveni direct asupra unor evenimente din sfera realitătii materiale, pe de altă parte. Noi însă ignoram cu desăvârsire toate aceste aspecte, întrucât multe din mecanismele hipnozei ne erau prezentate într-o manieră distorsionată, facilă si apetisantă
..."

iata ce zice autorul cartii Dionysios Farasiotis un om care a practicat si yoga,ocultism,magie,hipnoza etc deci practici demonice ,un om care a fost chiar in India la "marii yoghini,guru" pe care-i considera negativi,demonici dar acest Dionysios Farasiotis a stat si alaturi de Parintele Paisie si a simtit alaturi de el harul dumnezeiesc:

"demonii, ca entităti spirituale, intră pe calea hipnozei în contact nemijlocit cu mintea omului, înselându-l si subjugându-l treptat, până la controlul total."

Last edited by antiecumenism; 18.05.2012 at 23:50:32.
Reply With Quote