View Single Post
  #10  
Vechi 09.04.2012, 18:56:25
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
interesant termen feedback.... daca era pusa intrebarea asta vreunui calugar mai batran, cred ca statea putin pe ganduri privitor la raspuns... cred ca sunt multi si aici pe forum care nu stiu ce inseamna acest cuvant.. de ce incercati sa faceti relatia cu Dumnezeu atat de formala??? rugati-va cu credinta, cu cuvinte simple, cu nadejde!! nu cred ca este vreun user pe forum care sa dea un raspuns complet si plauzibil... nu trebuie sa ne rugam doar pentru a primi un raspuns de la Dumnezeu.... acesta nu o sa apara niciodata!!! si nu trebuie sa ne rugam numai pentru mantuire!!! Mantuitorul s-a rugat si pentru mancare, si pentru vinul atat de ravnit la nunta descrisa in evanghelie.... sa ne rugam si pentru sanatate, pentru alte persoane, lucru mult mai important decat mantuirea noastra.... pana si ruga pentru bani are un rost, pana si preotii se roaga pentru sporul casei, pentru reusita la examene, atat timp cat ne rugam cu iubire, cu nadejde si cu bunatate in suflet, rugaciunea e bine primita!!! Doamne ajuta!!!
Minunat spus dar cred ca s-a strecurat o eroare. Ce poate fi mai important daca nu mantuirea? Cum poate fi altceva mai important decat mantuirea noastra? Ce sens mai au toate celelalte realizari pentru care ne rugam, daca scapam mantuirea din vedere? Si-asa, chiar daca o avem ca si obiectiv, sufletul nostru trebuie sa aiba rezerve serioase ca a dobandit-o deja, oricat s-ar stradui de mult in taierea voii, in milostenii, in smerenie...

Cat despre raspunsul lui Dumnezeu, fiecare il primeste
- mai ades daca nu-l cere
- daca nu-l cere pentru el
- daca staruie in rugaciunea curata
- daca nu face din dialogul cu Dumnezeu, un fel de mess, cu flecareli de tot soiul.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote