View Single Post
  #190  
Vechi 08.03.2012, 18:38:10
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
legat de ultimul cuvint cred ca presa are ultimul cuvint care poate prezenta ce crede si ce vrea ea despre orice om de stiinta sau experiment .

din cite am inteles la acceleratorul de la geneva in realitate nu a fost vb de crearea unei gauri negre fie ea mica si temporara ci o contraverificare prin care s-ar fi demontat unele descoperiri in domeniul spiritualitatii insa experimentul a esuat neducind la concluiziile scontate in vederea combaterii.

se pare ca din cite am mai observat exista o lupta intre doua baricade in lumea cercetatorilor unii care il descopera pe Dumnezeu in prea multe locuri si altii atei care vor sa combata
ar mai fi si a treia categorie mult mai subtire- cei care vor sa certifice ca doar religia lor este cea adevarata
nu in orice conditii presa poate avea ultimul cuvant, desi ea il are oricum, pentru ca descoperirile, nedescoperirile, teoriile stiintifice sunt de obicei astazi greu de demonstrat, din pozitia de muritor de rand. de asemenea stiinta, mediul academic nu sunt de obicei fermi intr-o pozitie care sa fie... efectiv corecta, ci incurajeaza teorii, experimente care sunt de multe ori ne-infailibile, ne-morale, contradictorii...
cert e ca stiinta e folosita ca instrument in a zgandari tot felul de rani, credinte.

de fapt sunt aceleasi doua baricade - cineva afirma un adevar, altcineva afirma altceva- care e acel cineva, din ce perspectiva, de ce.... acestea sunt detalii....
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote