View Single Post
  #15  
Vechi 05.03.2012, 13:34:31
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Thumbs up Esti tare frate !

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Au vazut Apostolii ca harul s-a inchis.
Numai ca nu trebuia spus toate lucrurile mirenilor -de aceea la un moemnt dat s-a facut dogma ca sa se dea doar cit pot ei purta, cit trebuie.
Inchiderea harului vizeaza doar mirenii , nu si preotii -desi si ei trebuie alesi -iar acest lucru il spune Pavel lui Nicodim -ucenicul lui -cind ii spune sa nu puna palmele pe oricine dupa ce ii da si lui "acel har de a pune palmele pe altul".- este vb. asadar de hirotonire.

in rest este adevarat ca preotii ortodocsi au mai mult har decit cei protestanti insa cu toate astea am vazut si penticostali care au daruri de cunoastere.

cu toate astea eu nu judec doar dupa preoti ci si dupa mireni iar ca mireni media este superioara la ei atit la fapte cit si la botez chiar daca unii incearca sa generalizeze anumite lucruri ca sa defaimeze pe unii si sa ridice in slavi pe altii.

findca lucrurile trebuie judecate punctual fara sa generalizam , de ex nu putenm spune ca toti preotii sint la fel -unii sint virtuosi cu har mai mare sau mai mic, cu daruri sau fara daruri de cunoastere ,altii sint securisti de la serviciile din informatii romane asa cum exista in toate tarile care si ei pot avea har in functie de credinta si caracter si altii sint doar pentru bani si faima intre care unii sint chiar atei.
-iar alti sint infiltrati din partea catolicilor asa incit sa contribuie ca misiune la surparea oricaror relatii intre ortodoxie si protestantism atit din interiorul ortodoxiei cit si din interiorul protestantilor.

desi nu ar trebui sa existe judecata cu partinire ea exista din plin in mai toate religiile

asa cum in politica intre partide exista : intotdeauna partidul nostru face numai lucruri bune sau iertabile iar ceilalti fac doar din grseala lucruri bune desi au numai rea intentie.
Esti tare frate !

Zi si mie ce lecturezi tu, ca ma fascinezi. Imi fac creierii ping-pong cand iti citesc postarile.

Te-am rugat sa-mi recomanzi si mie o bibliografie, sursele cunoasterii tale. Nu-mi spune ca fac parte din Biblioteca Marii Loji Nationale a Romaniei ca-mi tai tot avantul catre culmile luminoase ale intelepciunii gnostice.

Multumesc anticipat.

P.S.: nu-mi spune ca-s revelatiile tale personale ca nu te cred.
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote