Subiect: De ce?
View Single Post
  #3  
Vechi 04.03.2012, 22:54:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliiiii Vezi mesajul
Acum ceva vreme m-am decis sa ii dedic mai mult viata mea lui Dumnezeu,dar ceea ce vad in jur ma omoara,In ultima luna am vazut la protv doua cazuri in care parintii si-au omorat copiii.De ce a permis Dumnezeu una ca asta?De ceeee?Fiinte atat de nevinovate,de ce a permis sa fie ucisi de acei monstrii?Iar apoi in lumea in care traim nimic nu mai e corect,oameniisi-au pierdut umanul din ei,traim intr-o jungla in care chiar daca esti bun,raul te pune la zid...unde mai mult castiga raul decat binele.Oamenii au inima de piatra si sunt doar pe interes....m-am saturat de lumea asta.
Noi, crestinii, nu suntem chemati sa ne asemanam lumii, chipului acestui veac, ci lui Hristos si sfintilor lui, care au trait vremuri de prigoana muuuult mai aspre decat sunt acum. Citeste Noul Testament. Astazi am serbat duminica Ortodoxiei, a triumfului dreptei credinte asupra ratacirilor eretice, rataciri care, vai, pana si astazi o ataca.

Dumnezeu ne-a creat cu liberul arbitrul, deci fiecare e liber sa faca ce doreste si El respecta acest lucru. Lumea, adica cei pe care i-ai mentionat in postul tau, se vede ca nu are nimic de a face cu Domnul. Asta nu trebuie sa te incurce.

Tot ce se intampla in lume, si bine si rau, e fie binecuvantat, fie ingaduit de Dumnezeu. Daca am avea mai multa credinta, am intelege ca tot ce se intampla are un scop, chiar daca noi nu reusim sa il intelegem.


Un pustnic de langa cetatea Emesei, din Siria, avea mare dar si lumea avea mare evlavie la el. Insa el se gandea asa: "Doamne, prea bun esti Tu, ca vad ca la cei rai le merge bine, iar cei buni au necazuri si scarbe. Cum, Doamne, de ingadui Tu asa cu bunatatea Ta cea fara de margini?" Apoi si-a zis: "Am sa ma rog lui Dumnezeu, sa-mi arate cum sunt judecatile Lui". Ca sunt unii oameni care judeca impotriva proniei, a purtarii de grija a lui Dumnezeu: Cutare este rau, este pacatos, si-i merge bine. Altul este bun, dar copiii sunt rai, femeia este bolnava, iar el scapa de un necaz si da peste altul. Unul este rau si traieste mult, iar altul este bun si moare devreme. Uite, un crestin este bun, se roaga lui Dumnezeu, posteste si numai de scarbe da, iar altu-i rau, injura, bea, si pe acela nu-l pedepseste Dumnezeu, cum zice la Proorocul Ieremia: Doamne, ce este, caci calea celor rai sporeste si calea celor drepti totdeauna este in necaz?

De aici povestea se bifurca:

1. http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...opa-68439.html

2.
http://blog.pustniculdigital.info/articole/65/
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote