View Single Post
  #175  
Vechi 23.01.2012, 13:19:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Va mai raspund eu inca o data. Desi am si argumentat raspunsul.
Traian nu a fost botezat.
Traian a ajuns in Rai.
Acum ceea ce spun este doar o parere personala. Am si justificari pe care ma bazez in parerea asta din ce retin ca am citit la un moment dat. Dar cum nu retin exact ce, cum si unde raman la stadiu de pareri. Daca Biserica marturiseste altceva resping parerile mele fara nici o retinere. Este o deosebire intre iertarea pacatelor (care se face pentru cei ce nu au primit credinta crestina, si este si cazul lui Traian, dar si a unor crestini [acum ma refer la ce am citit candva fara sa spun cu certitudine ca asa este, Sf Ioan Casian spunea ca se pot mantui doar monahii, iar mirenilor li se pot doar ierta pacatele]) si au ajuns in Rai, mantuirea care se ofera celor cu adevarat induhovniciti si sfintenie care li se ofera celor cu fapte deosebite si care s-au jertfit pentru Hristos(nu doar martiri, ci toti cei care au renuntat la lume pentru Hristos) .
Stai linistit, i-am raspuns de vreo zece ori. Dar asa face intotdeauna, repeta tot timpul aceleasi lucruri cand nu mai are argumente, il arde adevarul ca fierul inrosit.