View Single Post
  #244  
Vechi 10.12.2011, 12:35:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Iata si un articol ortodox care vorbeste de abuzurile savarsite si de greco-catolici, nu doar de ortodocsi, cum se plang la UE, SUA, etc. http://gandsislovaortodoxe.mirem.ro/.../paranoia.html

"Și azi, la fel ca în timpul impunerii silite a catolicismului în perioada dominației habsburgice, episcopiile catolice din Ardeal au tot mai multe averi și puțini credincioși... și aceia cu greu adunați.
Diferența e că azi în loc de tunuri se folosește justiția iar în locul imperiului habsburgic avem Uniunea Europeană.

E simplu de înțeles de ce ierarhia greco-catolică din Ardeal luptă atât de mult pentru retrocedarea locașurilor de cult chiar și acolo unde nu au credincioși. Odată cu obținerea locașului de cult dintr-un sat, a câștigat și sufletele celor ce-l frecventează, cu atât mai mult cu cât, dacă în satul respectiv, nu există o altă biserică ortodoxă. Practic aceasta este un prozelitism ascuns sub masca retrocedărilor."

Se dau apoi cateva cazuri in care greco-catolcii in numar extrem de mic au castigat singura biserica a satului, desi aveau un lacas de cult.
Reply With Quote