View Single Post
  #3  
Vechi 16.11.2011, 21:35:35
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Eu ii am aproape pe Sf. Apostol Andrei (caruia ii port numele), Sf. Nicodim cel sfintit de la Tismana, Sf. Irodion de la Lainici (mereu mi-a fost aproape atat spiritual cat si fizic,prin sfantul sau mormant si Sfintele Moaste), Sf. Ioan Gura de Aur (intr-adevar,scrierile sale minunate dar si prin Sfanta sa Liturghie la care participam mereu), Sf. Cuvios Daniil Sihastru (am fost la mormantul sfintiei sale si m-a ajutat enorm), Sf. Haralambie, Trifon, Spiridon, Nectarie, Ioan Colov (absolut minunat exemplus sau de smerenie), Sf. Calinic de la Cernica (duhovnicul si ruda spirituala a Sf. Irodion de la Lainici - se spovedeau reciproc), Parintele Arsenie Boca, Sfantul Nicolae, Sf. Imparati Constantin si Elena, Sf. Iannis cel nebun pentru Hristos, Sf. Parascheva, Sf. Maria Egipteanca, Sf. Mc. Clement episcopul Anciriei (prin dovada sa minunata de mucenicie si anii de tortura indurati), Sf. Martiri Epictet si Astion (cei mai vechi sfinti martiri de pe teritoriul tarii noastre)...

Sfintii trebuiesc sa ocupe un loc important in viata unui crestin,ei sunt mijlocitori intre noi si Dumnezeu. De multe ori cand suntem foarte obositi sau lipsiti de puterea de a ne ruga din diferite motive, e suficient sa-i rugam pe sfinti si pe Maica Domnului sa se roage pt. noi,in locul nostru... Sunt niste suplinitori de necontestat,asta in cazul in care zi de zi i-am cinstit si ne-am rugat lor cerandu-le ajutor.
Doamne ajută!
Da, toți Sfinții pe care i-ați menționat sunt minunați... Mai exact, Dumnezeu este minunat întru ei! :)

În primul mesaj, am uitat să-l menționez pe Sfântul Apostol Toma, în a cărui zi de pomenire sunt născută. Mai exact, m-am născut în Duminica Tomei... :)

Despre acest Apostol al Domnului Hristos am scris câteva rânduri pe un site creștin dedicat tinerilor:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/tin...dinciosul.html

O seară binecuvântată!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote