View Single Post
  #3793  
Vechi 27.09.2011, 05:41:58
Adriana76 Adriana76 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Locație: Imparatia Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Nu este vorba de judecarea aproapelui pentru neputintele sale morale, ci de criticarea învataturilor eretice.

"Cei ce pacatuiesc împotriva credintei ortodoxe pacatuiesc direct împotriva lui Dumnezeu, si nu împotriva oamenilor. Ei hulesc Adevarul revelat, si nu parerile oamenilor obisnuiti.

Cel ce crede în adevarurile Revelatiei dumnezeiesti aduce cinstire lui Dumnezeu. Iar cel ce se împotriveste acestora îl scoate pe Dumnezeu mincinos (vezi I In 5, 10). Iar acest fapt este un sacrilegiu! Este hula împotriva Sfântului Duh, care nu se va ierta nici în veacul acesta, nici în cel viitor (vezi Mt. 12, 32)!"

Vorbele lui Hristos "Nu judecati ca sa nu fiti judecati!" nu înseamna sa admitem stricarea dreptei noastre credinte de catre eretici. Aceste cuvinte ne îndeamna sa nu osândim pe aproapele nostru pentru pacatele si slabiciunile lui firesti."

Surse: "Unica osândire îngaduita" din cartea Arhimandritului Serafim Alexeiev "Cea mai scurta cale catre rai: Nu judeca si nu vei fi judecat"
si http://hristofor.wordpress.com/2011/...ire-ingaduita/

Ce intelegi prin oameni "obisnuiti"? Toti oamenii "obisnuiti" au o parere despre acest subiect si intr-un nici un caz nu gandesc nici macar a miliardimea parte ca tine.
Adevarul revelat este unul singur, Iisus Hristos, ori definitia Lui pentru pacatul impotriva Duhului Sfant a fost cu totul alta.
Judeci cele despre Adevarul revelat exact dupa iubirea pe care o ai fata de oameni. Cu cat ai mai multa, judeci mai drept si cu cat ai mai putina, judeci mai stramb. Iar cum iubirea nu se poate invata teoretic ci se poate numai trai, orice discutie despre Adevarul revelat intre doua persoane cu nivel diferit de a iubi si deci de a intelege Adevarul revelat devine inutila. Sa nu te superi.

Last edited by Adriana76; 27.09.2011 at 05:47:53.