Subiect: minte ocupata
View Single Post
  #2  
Vechi 26.09.2011, 14:37:46
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Fallen, nu te supara, dar am citit de-a lungul timpului si alte mesaje ale tale despre tine si mi-am pus problema: "gandurile tale despre tine iti apartin sau iti sunt sugerate de cineva care are multa influenta asupra ta?".

Cum ai ajuns tu la concluzia ca ceea ce gandesti trebuie schimbat?
Gandesti ceea ce este de interes pt tine, ceea ce corespunde structurii tale psihice etc.
Nu mai stiu unde am citit ca mintea este ca o moara, macina ce bagi in ea.



Acum, ca sa ma mentin strict pe intrebarea ta, am avut si eu astfel de nedumeriri. La un moment dat ajunsesem la concluzia ca timpul este f scurt si ca nu are rost sa-mi umplu mintea cu lucruri nefolositoare, dar cum NU eram crestina, lucrurile "folositoare" erau foarte nerelevante... De ex. incercam de-a valma sa strang informatii din diferite domenii, plus sa acumulez o limba straina in timpul liber. Cand spalam vase sau dadeam cu aspiratorul ascultam in casti diferite lucruri fara legatura directa cu viata mea (despre istorie, arta, lectii de limbi straine etc). Nu pot sa spun ca mi-a folosit in vreun fel, doar ma indepartam si mai mult de realitatea imediata.

Astazi eu cred ca cele mai utile si "pragmatice" ganduri sunt cele despre Dumnezeu. Ca indiferent ce faci in viata, ne indreptam toti spre acelasi final, este printre putinele certitudini pe care le are omul.
Reply With Quote