View Single Post
  #13  
Vechi 24.09.2011, 02:13:48
iRoDiOn's Avatar
iRoDiOn iRoDiOn is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2011
Locație: Romînia
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Va rog sa ma iertati!
Bunul Dumnezeu sa ne indrume tuturor pasii spre mantuire.

Va imbratisez pe toti si va multumesc pentru frumoasele cuvinte. Sunteti prea buni! Tocmai lipsurile mele m-au facut sa renunt la participarea, atat de draga mie, pe forum, pentru a-mi face mai constiincios canonul, pe care l-am cam neglijat in ultima vreme.
As putea spune: la urma urmei, ce conteaza, de vreme ce am primit iertarea pacatelor. Intamplarea face insa, ca am citit scrisoarea adresata calugarilor de Sf. Ioan Iacob Hozevitul, in care le spune acestora despre duhovnicul lor, plecat la Domnul, pe care il visase nu prea bine, desi ar fi trebuit sa fie in rai. Explicatia pe care o da Sfantul, este ca fiii duhovnicesti, care au primit iertarea pacatelor, nu s-au invrednict sa isi faca canonul, fapt pentru care duhovnicul lor, acum avea inca de suferit, nu pentru ale lui, ci pentru ale celor, pe care i-a pastorit cu atata dragoste si devotament.

Aceste randuri ale Sf. Ioan Iacob Hozevitul au rasunat si in constiinta mea, caci curand voi da iar ochii cu duhovnicul. Il vad cu ochii mintii, cum are rabdare si un cuvant bun pentru toti cei, care vin la dansul sa se spovedeasca; iar pridvorul ii este plin de dimineata pana seara, in fiecare zi.
Daca mai sunt cativa ca mine, care nu-si fac canonul, ce ne facem fratilor?!? Nu atat noua ne facem rau, cat celui, care ne vrea binele!

Nu stiu cu altii cum e, dar pentru mine ziua s-a scurtat: dimineata ma trezesc si ma uit la ceas, iar seara constat ca a mai trecut o saptamana.

Imi va trebui multa vointa sa ma desprind, credeti-ma, dar TREBUIE!
As mai avea multe de spus, ca de obicei, dar ma opresc aici, imbratisandu-va si multumindu-va pentru tot ce am primit ca invatatura si dragoste de la voi.
Sa ne vedem in rai, cum zice Cristian, dar poate ne vom mai vedea si aici, cine stie?!?

Doamne ajuta!

P.S. Sf. Lavrentie ne invata ca atunci cand vom fi in primejdie, sa ne rugam Psalmul 90:
1.Cel ce locuiește în ajutorul Celui Preaînalt, întru acoperământul Dumnezeului cerului se va sălășlui.
2.Va zice Domnului: "Sprijinitorul meu ești și scăparea mea; Dumnezeul meu, voi nădăjdui spre Dânsul".
3.Că El te va izbăvi din cursa vânătorilor și de cuvântul tulburător.
4.Cu spatele te va umbri pe tine și sub aripile Lui vei nădăjdui; ca o armă te va înconjura adevărul Lui.
5.Nu te vei teme de frica de noapte, de săgeata ce zboară ziua,
6.De lucrul ce umblă în întuneric, de molima ce bântuie întru amiază.
7.Cădea-vor dinspre latura ta o mie și zece mii de-a dreapta ta, dar de tine nu se vor apropia.
8.Însă cu ochii tăi vei privi și răsplătirea păcătoșilor vei vedea.
9.Pentru că pe Domnul, nădejdea mea, pe Cel Preaînalt L-ai pus scăpare ție.
10.Nu vor veni către tine rele și bătaie nu se va apropia de locașul tău.
11.Că îngerilor Săi va porunci pentru tine ca să te păzească în toate căile tale.
12.Pe mâini te vor înălța ca nu cumva să împiedici de piatră piciorul tău.
13.Peste aspidă și vasilisc vei păși și vei călca peste leu și peste balaur.
14."Că spre Mine a nădăjduit și-l voi izbăvi pe el, zice Domnul; îl voi acoperi pe el că a cunoscut numele Meu.
15.Striga-va către Mine și-l voi auzi pe el; cu dânsul sunt în necaz și-l voi scoate pe el și-l voi slăvi.
16.Cu lungime de zile îl voi umple pe el, și-i voi arăta lui mântuirea Mea".

Cand am spus ca imi sunteti familie, nu am exagerat. Si asa as vrea sa ramana.

Dragă Miha-anca, poți să-ți îndeplinești canonul și să rămîi în acestă "familie". Adevărat, este greu, dar ce este ușor? Acestă misiune pe care tu o desfășori aici este binecuvîntată pt. că înveți oamenii despre Dumnezeu. Nu trebuie să te retragi, trebuie doar să-ți așezi timpul mai bine, atîta tot.
Avem nevoie de cuvintele tale de folos !
__________________
Eu sunt Calea, Adevărul și Viața
http://www.youtube.com/watch?v=92q1RbdMU8A
Reply With Quote