Cred ca este vizibil dupa nivelul de iritare al helio/acentristilor, ca subiectul este foarte sensibil pentru ei, ca-si dau seama ca teoria lor cam scartaie, si sunt in imposibilitatea de a oferi raspunsuri plauzibile deoarece nici macar google nu-i mai poate ajuta.
Dovezile zdrobitoare si nerelative ale geocentrismului:
1. Umbra Lunii la eclipsa de Soare in modelul heliocentric se misca ilogic si nenatural de la Vest la Est.
2. La echinoctiu in modelul heliocentric umbra gnomonului formeaza un unghi de 18 grade cu linia ecuatorului, realitatea fiind ca acest unghi este de 0,06 grade (invizibil cu ochiul liber)
3. Oriunde ai fi pe Pamant pe cele doua emisfere, noaptea se vad pe cer intotdeauna doar 6 constelatii zodiacale.
4. Dacă pământul nu s-ar afla în mijlocul universului, eclipsele de lună nu s-ar limita la situația în care luna este opusă soarelui (în orice parte a cerului s-ar afla luminătorii), întrucât pământul ar veni adesea între ei când ei nu se află situați diametral opus, ci la intervale mai mici decât un semicerc.
5. Pretutindeni creșterea celei mai lungi zile față de ziua echinocțială la solstițiul de vară este egală cu descreșterea celei mai scurte zi față de ziua echinocțială la solstițiul de iarnă. Dar dacă, pe de altă parte, ne-am imaginat că deplasarea ar fi spre vestul sau estul unui oarecare observator, am afla că dimensiunile și distanțele astrelor nu rămân constante și neschimbate la orizonturile de la răsărit și apus, și că intervalul de timp de la răsărit la culminație nu ar fi egal intervalului de la culminație la asfințit. Aceste lucruri sunt în total dezacord cu fenomenele si realitatea observata.
Q.E.D
"Orbirea sufleteasca este insa cu mult mai primejdioasa decat cea trupeasca si un asemenea orb este mai nenorocit decat orbul Bartimeu din Sfanta Evanghelie de astazi. Daca orbul trupesc nu vede soarele cel fizic, lumina lui, orbul sufletesc nu-L vede pe Soarele dreptatii si Parintele luminilor, cu stralucirea harului Sau. Nu recunoaste pe Cel care ii da bunatati nepieritoare: viata, suflet, nemurire si nu se vede nici pe sine insusi asa cum este cu adevarat.
De aceea, pe langa multele griji ale vietii noastre pamantesti, sa nu uitam niciodata de vazul cel dinlauntru, de ochii cei sufletesti, ca nu cumva sa fie umbriti sau intunecati de patimi, ci sa fie curati si luminosi ca ochii pruncilor sau chiar ca ochii ingerilor. Si daca se spune despre unele lucruri sau fiinte ca ne sunt dragi ca lumina ochilor, apoi cu atat mai mult trebuie sa ne fie draga lumina sufletului nostru, partea aceasta din noi care da sensul si esentialul fiintei omenesti."
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...sca-82594.html
Doamne ajuta !
__________________
Pentru helio/acentristi logica si bunul simt nu mai sunt suficiente ca argumente, la ei este strict vorba de un act de credinta !
Veti vedea ca vor contesta cu inversunarea unui fanatic religios tot ce intra in contradictie cu teoriile lor.